Nur Otan կուսակցության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն առաջարկել է Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւին առաջադրել Ղազախստանի նախագահի թեկնածու, տեղեկացնում է Tengrinews.kz-ը։
«Որպես Nur Otan կուսակցության նախագահ ես համագումարի քննարկմանն եմ ներկայացնում Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի թեկնածության առաջադրումը Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում։ Բազում տարիներ ճանաչելով նրան՝ համատեղ աշխատանքում, այսօր երկրում այդ պաշտոնի ամենաարժանավոր թեկնածուն եմ համարում նրան։ Տոկաեւը անկախության առաջին տարիներից աշխատել է ինձ հետ տարբեր տեղամասերում։ Նա նրանցից մեկն է, ով ինձ հետ միասին սկսել է կառուցել Ղազախստանի արտաքին քաղաքականությունը՝ երկար տարիներ ղեկավարելով արտաքին գործերի նախարարությունը։ Նրա դիվանագիտական կարգը բարձր է գնահատվում արտասահմանում։ Դուք գիտեք, որ նա եղել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը։ Որպես Սենատի նախագահ նա հսկայական ավանդ է ներդրել պառլամենտարիզմի զարգացման գործում։ Այս ամբողջ տարիներին նա իմ հավատարիմ զինակիցն է եղել»,- ասել է Նուրսուլթան Նազարբաեւը Nur Otan-ի արտահերթ XIX համագումարում։
Համագումարին մասնակցում են բոլոր մակարդակների պատգամավորները, քաղաքական խորհրդի անդամները, կուսակցության վետերանները, տարածաշրջանային մասնաճյուղերի, սկզբնական կուսակցական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները եւ «Ժաս Օթան» երիտասարդական թեւի ակտիվիստները։
Ապրիլի սկզբին պետության ղեկավարը հայտարարել էր, որ հունիսի 9-ին երկրում տեղի կունենան նախագահի արտահերթ ընտրություններ։ Տոկաեւը կարծում է, որ ընտրությունները կվերացնեն ցանկացած անորոշություն, կապահովեն հսարակական-քաղաքական համաձայնություն եւ կլուծեն սոցիալական ու տնտեսական զարգացման հարցերը։ Նա երաշխավորել է, որ ընտրությունները կանցնեն ազնիվ, բաց եւ արդար։

Председатель партии Nur Otan Нурсултан Назарбаев предложил выдвинуть Касым-Жомарта Токаева кандидатом в президенты Казахстана, передает Tengrinews.kz
«Как председатель партии Nur Otan, я выношу на рассмотрение съезда вопрос о выдвижении кандидатуры Касым-Жомарта Токаева на пост президента Республики Казахстан. Зная его много лет, под совместной работой, считаю самым достойным на сегодня кандидатом на эту должность в стране. Токаев с первых дней независимости работал рядом со мной на разных участках. Он один из тех, кто вместе со мной начинал строить внешнюю политику Казахстана, многие годы руководя Министерством иностранных дел. Его дипломатический ранг высоко ценится за рубежом. Вы знаете, что он был заместителем генсека ООН. В качестве председателя Сената он внес огромный вклад в развитие парламентаризма. Все эти годы он был верным моим соратником», - сказал Нурсултан Назарбаев на внеочередном, XIX съезде Nur Otan.
В съезде принимают участие депутаты всех уровней, члены политического совета, ветераны партии, представители региональных филиалов, первичных партийных организаций и активисты молодежного крыла «Жас Отан».
В начале апреля Глава государства объявил, что 9 июня в стране пройдут внеочередные выборы президента. Токаев считает, что выборы снимут любую неопределенность, обеспечат общественно-политическое согласие и решат вопросы социального и экономического развития. Он гарантировал, что выборы пройдут честно, открыто и справедливо.