ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուշադիր հետեւում է Վենեսուելայի իրավիճակին։ Այս մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։ «ԱՄՆ-ը սատարում է Վենեսուելայի ժողովրդին եւ նրանց ազատությունը»,- նշել է նա։
Վենեսուելայում վերսկսվել են հակակառավարական բողոքի ցույցերը։ Ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոն Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ զինվորական ապստամբության կոչ է արել։ Ապրիլի 30-ի վաղ առավոտյան Գուայդոն Twitter-ում տեղադրել էր տեսանյութ, որով հայտարարել էր, որ ստացել է զինվորականների աջակցությունը, տեսանյութում նրա շուրջը զինվորական հագուստով մարդիկ էին եղել։ Սակայն պաշտպանության նախարարությունը եւ նախագահը հայտարարել են, որ բանակը հրաժարվել է աջակցել Գուայդոյին։
Բողոքի ցույցերն ուղեկցվում են ոստիկանության եւ զինվորականների հետ բախումներով, ցուցարարները ուժային կառույցների աշխատակիցների ուղղությամբ քարեր են նետում, իսկ նրանք ի պատասխան արցունքաբեր գազ եւ ջրցաններ են օգտագործում՝ հայտնում է Meduza-ն։
Պետական ABA CANTV ինտերնետ պրովայդերը փակել է Facebook-ի, Twitter-ի, Google-ծառայությունների, այդ թվում YouTube-ի հասանելիությունը։ Խափանումներ կան նաեւ սովորական կայքերի աշխատանքում։ Միաժամանակ, ինչպես Մադուրոն, այնպես էլ նախարարները օրվա ընթացքում շարունակ գրառումներ են կատարել Twitter-ում։

Президент США Дональд Трамп внимательно следит за ситуацией в Венесуэле. Об этом он написал в своем микроблоге Twitter. «США поддерживают народ Венесуэлы и их свободу», - отметил он.
В Венесуэле стартовали антиправительственные акции протеста. Лидер оппозиции Хуан Гуайдо призвал к военному восстананию против президента Николаса Мадуро.  Рано утром 30 апреля Гуайдо опубликовал в твиттере видео, в котором заявил, что получил поддержку военных; на записи его окружали люди в военной форме. Он призвал всех венесуэльцев присоединиться к ним. Однако министр обороны и президент страны заявили, что армия отказалась поддерживать Гуайдо.
Акции протеста сопровождаются столкновениями с полицией и военными — протестующие забрасывают сотрудников силовых структур камнями, а те в ответ применяют слезоточивый газ и водометы; о применении огнестрельного оружия не сообщалось. Известно как минимум об одном случае, когда военный автомобиль наехал на протестующих. В общей сложности сообщается о 39 пострадавших во время протестов, передает Meduza.
Государственный интернет-провайдер ABA CANTV перекрыл доступ к фейсбуку, твиттеру, а также сервисам Google, в том числе к YouTube; перебои отмечаются и в работе обычных сайтов. При этом как Гуайдо, так и министры правительства Мадуро в течение дня продолжали публиковать сообщения в твиттере.