Հունիսի 6-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտե-Հայաստան ձեւաչափով նիստը, որը նախագահել է Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) կատարողականի 2018-2019թթ․ գնահատման զեկույցը։
ՀՀ պատվիրակությունն իր ելույթներում անդրադարձել է ՀՀ-ՆԱՏՕ երկխոսությանը եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը, վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած գործողություններին ու առաքելություններին ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանումների մասնակցությունը շարունակելու հարցում։ Ներկայացվել են նաեւ ՀՀ պետական կառավարման ոլորտում կատարված եւ ընթացիկ բարեփոխումները, ինչպես նաեւ արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը։
Ելույթներին հաջորդած քննարկումների ընթացքում նախանշվել են համագործակցության նոր ոլորտներ, որոնց իրականացմանն ուղղվող համագործակցության նպատակները կարտացոլվեն ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների նոր՝ մշակման փուլում գտնվող ծրագրում։
Նիստի մասնակիցների խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել նաեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին, վերահաստատվել է ՆԱՏՕ-ի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների միջնորդական առաքելությանը։
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում բարձր են գնահատել Դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում եւ իրենց աջակցությունն առաջարկել պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների իրականացման գործում։

On June 6, the NATO Headquarters hosted the session in the format of NATO Deputy Permanent Representatives Committee-Armenia chaired by NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai, reports the press service of the Ministry of Defense of Armenia. The Armenian delegation was headed by Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan and Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Artak Apitonyan.
The 2018-2019 Evaluation Report on performance of the Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP) was considered during the session.
In their speeches, the Armenian delegates touched upon the Armenia-NATO dialogue and cooperation in various sectors and reaffirmed Armenia’s commitment to make sure the peacekeeping subdivisions of Armenia continue to participate in NATO-led missions and operations. The past and current reforms in Armenia’s public administration system, as well as the efforts to create appropriate conditions for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict were also presented.
New spheres for cooperation were predetermined during the discussions following the speeches.
At the request of the participants of the session, the situation on the Line of Contact of the armed forces of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) and Azerbaijan was touched upon and the NATO’s support to the intermediary mission of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was reaffirmed.