Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Մերձավոր Արեւելքում զսպվածության եւ լարվածությունը թուլացնելու կոչ է արել Օմանի ծոցում երկու նավթային լցանավերի վրա հարձակումներից հետո, որոնք մտահոգություններ են առաջացրել տարածաշրջանում առավել լայնածավալ առճակատման համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Հովվապետը նշել է, որ մտահոգված է հարձակումների հետեւանքներով: «Ես կոչ եմ անում բոլորին կիրառել դիվանագիտական գործիքներ Մերձավոր Արեւելքում բարդ խնդիրները եւ հակամարտությունները լուծելու համար»,-ասել է նա: «Ես կրկին դիմում եմ միջազգային հանրությանն անկեղծ կոչով հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրել երկխոսության եւ խաղաղության զարգացման համար»,-նշել է Հռոմի Պապը:
Պայթյունները որոտացել են Օմանի ծոցում երկու՝ Պանամայում գրանցված Kokuka Courageous եւ Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո ուղեւորվող, նորվեգական Frontline ընկերությանը պատկանող Front Altair լցանավերում: Այնուհետեւ լցանավերում հրդեհ է բռնկվել: ԱՄՆ-ը Բրիտանիան եւ Սաուդյան Արաբիան մեղադրել են Իրանին հարձակումների մեջ: Թեհրանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները:

Папа Римский Франциск призвал к сдержанности и снижению напряженности на Ближнем Востоке после нападений на два нефтяных танкера в Оманском заливе, которые вызвали опасения по поводу более широкой конфронтации в регионе, передает Reuters.
Понтифик отметил, что  обеспокоен последствиями нападений. «Я призываю всех использовать инструменты дипломатии для решения сложных проблем и  конфликтов на Ближнем Востоке», - сказал он. «Я вновь обращаюсь к международному сообществу с искренним призывом приложить все возможные усилия для развития диалога и мира», - отметил Папа Римский.
Взрывы на двух танкерах в Оманском заливе — зарегистрированном в Панаме Kokuka Courageous и принадлежащем норвежской Frontline, шедшем под флагом Маршалловых островов Front Altair — произошли 13 июня. После взрывов танкеры загорелись. США, Британия и Саудовская Аравия обвинили в нападениях Иран. Тегеран все обвинения отрицает.