Եթե Հայաստանում գլոբալ ռազմավարություն չմշակեն, ապա 10, 20 կամ 30 տարուց հանրապետությունում չափազանց անցանկալի ժողովրդագրական իրավիճակ կստեղծվի: Հունիսի 18-ին Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ՄԱԿ-ի վերջին զեկույցում ասվում էր այն մասին, որ մինչեւ 2050-ը Երկրի բնակչության թվաքանակը 7.7 մլրդ-ից կհասնի 9.7 մլրդ:
«Դե իսկ 2100 թվականին մոլորակի բնակչությունը կլինի 11 միլիարդ մարդ: Զեկույցում կար նաեւ երկրների ցանկ, որտեղ այս գործընթացը հակառակ միտումը  կունենա: Ըստ ՄԱԿ-ի հաշվարկների, եթե ամեն ինչ շարունակվի այս ոգով, 100 տարվա ընթացքում Հայաստանի բնակչությունը կկրճատվի մոտավորապես մինչեւ 1 մլն մարդ: 50 տարում մեր երկրի բնակչությունը կկրճատվի 183 հազարով», - ասաց Աբովյանը՝ հավելելով, որ նրա համար դրանք «սարսափելի թվեր» են:
Որպեսզի նման կանխատեսումը չիրականանա, պատգամավորն առաջարկում է շատպ սկսել պետական ռազմավարության ձեւավորման աշխատանքը՝ ուղղված երկրում ժողովրդագրական իրավիճակի պահպանմանը:
Ըստ Աբովյանի, Հայաստանում պետք է ստեղծվեն անհրաժեշտ բոլոր պայմանները, որոնք կնպաստեն ոչ միայն բնակչության թվաքանակի  պահպանմանը, այլեւ կապահովեն նրա  հետագա աճը: «Դա վերաբերում է ոչ միայն միգրացիային, այլեւ այլ խնդիրների, այդ թվում, ծնելիության խնդրին», - բացատրեց նա:

Если в Армении не разработают глобальную стратегию, то через 10, 20 или 30 лет в республике возникнет крайне нежелательная демографическая ситуация. Об этом во время парламентского часа 18 июня заявил секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
Депутат напомнил, что в последнем докладе ООН говорилось о том, что до 2050 года численность населения Земли с 7,7 миллиарда человек возрастет до 9,7 миллиарда. «Ну а в 2100 году численность населения на планете составит 11 миллиард человек. В этом докладе также присутствовал список стран, где этот процесс будет носить обратную тенденцию. По подсчетам ООН, если все продолжится в таком духе, то численность населения Армении за 100 лет сократится приблизительно до 1 миллиона человек. За 50 лет, численность населения в нашей стране сократиться на 183 тысячи человек», - сообщил Абовян, добавив, что для него это «страшные цифры».
Чтобы подобный прогноз остался несбыточным, парламентарий предлагает срочно начать работу по формированию государственной стратегии, направленную на поддержание демографической ситуации в стране. По мнению Абовяна, в Армении должны быть созданы все необходимые условия, которые поспособствуют не только сохранению численности населения, но и обеспечат ее дальнейший рост. «Это касается не только миграции, но и других проблем, включая вопрос рождаемости», - пояснил он.