Ռուսաստանը Վրաստանի իշխանություններից հավաստիացումներ է լսում զբոսաշրջիկների անվտանգության վերաբերյալ, բայց նույնպիսի երաշխիքներ էին եղել նաեւ Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի գլխավորած պատվիրակության համար: Երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ այսպիսի զուգահեռ է անցկացրել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք լսում ենք, թե ինչպես է Վրաստանի վարչապետը [Մամուկա Բախտաձեն] ասում, որ մեր բոլոր հյուրերն անվտանգության մեջ են,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը: - Բայց չպետք է մոռանալ, որ պարոն Գավրիլովը եւ նրա պատվիրակության անդամները նույնպես հյուրեր էին՝ բառի ուղղակի իմաստով, եւ նրանք անվտանգության մեջ չէին»:
Լավրովը նշել է, որ լրատվամիջոցները Թբիլիսիում անկարգությունները հրահրած իրավիճակը նկարագրելիս դիմում են թերասացության՝ նշելով, թե «ճգնաժամի պատճառը վրացական խորհրդարանում Ուղղափառության միջխորհրդարանական ասամբլեայի նիստին ռուսական պատվիրակության ներկայությունն էր»: «Ինչ-որ տեղ ստվերում է մնում սկզբունքային հարցը. ՌԴ պատվիրակությունը եկել էր Ուղղափառության միջխորհրդարանական ասամբլեայի նիստին, որի անցկացմանը Վրաստանը ձգտել է մի քանի տարի: Եկել է որպես ասամբլեայի նախագահ,- հիշեցրել է Լավրովը: - Եվ հետո մնացյալ ամեն ինչը, ներառյալ նիստի անցկացման տեղը, այսինքն՝ Վրաստանի խորհրդարանը, ներառյալ ասամբլեայի նախագահին՝ պատգամավոր Գավրիլովին տեղավորելը, այս ամենն ինչ-որ հանպատրաստից որոշված բան չէր, այլ արվել է կազմակերպիչների կողմից, այսինքն՝ վրացական խորհրդարանի կողմից»:
«Սա հենց այն դեպքն է, երբ թերասացությունը ստից ավելի վատ է»,- նշել է Լավրովը:
Նախագահի կոչերը
«Այն բանին, թե Վրաստանում ռուսաստանցիներին ինչպես են վերաբերվում, ամենեւին չեն նպաստում այս երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հայտարարություններն այն մասին, որ Ռուսաստանը թշնամի է եւ օկուպանտ»,- շեշտել է Լավրովը: ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելել է, որ Զուրաբիշվիլին իր արտահայտություններով «հրահրում է ուլտրածայրահեղական, ազգայնական, հակառուսական տրամադրություններ, որոնք դրսեւորվում են փողոցներում»:
«Երբ ասում են, որ մենք չպետք է ուշադրություն դարձնենք հակառուսական տրամադրությունների առանձին դրսեւորումներին, ես, այնուամենայնիվ, ավելի զգույշ կլինեի այդ կապակցությամբ, քանի որ պետության ղեկավարը քաղաքականություն է որոշում, իսկ այդ քաղաքականությունը բացահայտ հակառուսական է»,- ամփոփել է Լավրովը:

Россия слышит уверения властей Грузии в безопасности туристов, но такие же гарантии были и у делегации во главе с депутатом Госдумы Сергеем Гавриловым. Такую параллель провел во вторник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, передает ТАСС
«Мы слышим, как премьер-министр Грузии [Мамука Бахтадзе] говорит, что все наши гости в безопасности, - сказал российский министр. - Но не надо забывать, что господин Гаврилов и члены его делегации тоже были гостями в прямом смысле этого слова и они не были в безопасности».
Лавров отметил, что СМИ в описании ситуации, спровоцировавшей беспорядки в Тбилиси, прибегают к недосказанности, отмечая, что «причинами кризиса стало присутствие российской делегации на заседании Межпарламентской ассамблеи православия в грузинском парламенте». «Уходит куда-то в тень принципиальная вещь: делегация РФ приехала на заседание Межпарламентской ассамблеи православия, проведения которого Грузия добивалась не один год. Приехали в качестве председателей ассамблеи, - напомнил Лавров. - И все дальнейшее, включая место проведения заседания, то есть парламента Грузии, включая размещение председателя ассамблеи депутата Гаврилова, - все это было не некой импровизацией, а было сделано организаторами, то есть грузинским парламентом».
«Это тот самый случай, когда недосказанность хуже лжи», - указал министр.
Призывы президента
«Тому, как относятся к россиянам в Грузии, совсем не способствуют заявления президента этой страны Саломе Зурабишвили о том, что Россия враг и оккупант», - подчеркнул Лавров. Глава МИД РФ добавил, что Зурабишвили своими высказываниями «провоцирует ультраэкстремистские, националистические, антироссийские настроения, которые проявляются на улицах».
«Когда говорят, что нам не надо обращать внимание на отдельные проявления антироссийских настроений, я бы все-таки был поосторожнее насчет этого, поскольку глава государства определяет политику, а эта политика откровенно антироссийская», - резюмировал Лавров.