2019թ-ի հուլիսի 3-ին Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում տեղի է ունեցել «ԱՊՀ անդամ երկրների քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի» հերթական՝ IV-րդ նիստը, խորհրդի անդամ հանդիսացող 7 երկրների՝ Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի Հանրապետությունների, դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Մոլդովայի Հանրապետության քրեակատարողական համակարգերի ղեկավար կազմի, ինչպես նաեւ ԱՊՀ անդամ երկրների գործադիր կոմիտեի քարտուղարության ներկայացուցչի մասնակցությամբ:
Նիստի ընթացքում ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետի տեղակալ, արդարադատության գնդապետ Հայկ Քոչինյանի կողմից համապատասխան զեկույցով ներկայացվել են  ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական համակարգում իրականացված իրավակազմակերպչական բարեփոխումներն ու հեռանկարային ծրագրերը:
Գործընկեր երկրների կողմից մեծ է եղել հատկապես հետաքրքրությունը ՀՀ քրեակատարողական համակարգում ներդրված պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման կամ պատիժն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու ինստիտուտի նոր իրավակարգավորումների նկատմամբ, ըստ որոնց՝ պատժի կրման ընթացքում դատապարտյալի կողմից դրսեւորած վարքագիծն այսուհետ գնահատվում է ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանով սահմանված բալային գնահատման չափորոշիչներին համապատասխան՝ բացառելով ոլորտում հնարավոր կոռուպցիոն դրսեւորումները:
Նիստի շրջանակներում ստորագրվել են շուրջ մեկ տասնյակ որոշումներ, այդ թվում՝ Խորհրդի նախագահ եւ համանախագահներ ընտրելու, Խորհրդի աշխատանքային խմբի փորձագետների կատարած աշխատանքները գնահատելու, ԱՊՀ անդամ երկրների քրեակատարողական համակարգերում պատիժ կրող անձանց միջեւ առցանց շախմատի առաջնություն կազմակերպելու վերաբերյալ:

On July 3, the Council of Heads of Penitentiary Services of CIS countries held its fourth session in Nur-Sultan, Kazakhstan. Among the participants were the administrations of the penitentiary systems of Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan and Moldova (with status of observer), a well as the representative of the Secretariat of the Executive Committee of CIS countries.
During the session, Deputy Head of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Armenia, Justice Colonel Hayk Kochinyan delivered a relevant report on the legal-organizational reforms carried out within the penitentiary system of Armenia and the prospective programs.
The partnering countries were particularly very interested in the new legal regulations for the institution of early conditional release from punishment or replacement of punishment with milder punishment introduced in the penitentiary system of Armenia.
Several decisions were signed during the session, including the decisions on elections of chair and co-chairs of the Council, assessment of the activities carried out by experts of the Council’s task force and organizing of an online chess tournament for persons serving punishment in the penitentiary systems of CIS countries.