Ռուսաստանը պատրաստ է փուլ առ փուլ հանել Վրաստանի դեմ սահմանափակումները՝ պայմանով, որ այդ երկիրը պատրաստ կլինի համագործակցության, ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը։
«Ռուսաստանը պատրաստ է ամեն կերպ շարժվել սահմանափակումները փուլ առ փուլ հանելու ուղղությամբ, եւ ես դա գիտեմ... Բայց Ռուսաստանը դա կանի, եթե լիովին հասկանա եւ համոզված լինի, որ դրան պատրաստ կլինեն նաեւ վրացական իշխանությունները»,- ասել է Կալաշնիկովը լրագրողներին Պետդումայում «Վրաստանի հայրենասերների դաշինքի» պատգամավորների հետ հանդիպումից հետո։
Ավելի վաղ Ուղղափառության միջխորհրդարանական ասոցիացիայի նախագահ Սերգեյ Գավրիլովի հետ միջադեպը հանգեցրել էր զանգվածային բողոքների եւ լարվածության աճի Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերություններում։ Վրացական ընդդիմության դժգոհության առիթ էր հանդիսացել այն, որ հունիսի 20-ին Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՈւՄՎ) ժամանակ Թբիլիսիում Գավրիլովը այդ կազմակերպության նախագահի իրավունքով զբաղեցրել էր Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարի աթոռը։
Ընդդիմադիրները դրանից հետք լքել էին դահլիճը, նիստն ընդհատվել էր, իսկ հետո խորհրդարանը զավթել էին արմատականները։ Ինչպես ասել է ՌԻԱ «Նովոստի»-ին Գավրիլովը, https://ria.ru/ շենք ներխուժած մարդիկ նրա վրա ջուր են լցրել եւ փորձել խլել փաստաթղթերը։ Թբիլիսին հեղեղվեց բողոքի ակցիաներով, որոնց ընթացքում ցուցարարները դեմ էին հանդես գալիս ռուս պատվիրակների մասնակցությանը ՈւՄՎ նստաշրջանին։ Հատուկ ջոկատայինները ցրեցին ցույցը, բայց հաջորդ օրը բողոքները շարունակվեցին։ Տուժեց 240 մարդ, ավելի քան 300 հոգի կալանվեց։
Այս իրադարձությունների ֆոնին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց հրամանագիր, որով արգելվում էր ռուսական ավիաընկերություններին հուլիսի 8-ից Ռուսաստանից Վրաստան ուղեւորներ տեղափոխել, եւ խորհուրդ էր տրվում զբոսաշրջային օպերատորներին ու գործակալներին չվաճառել այդ երկրի ուղեգրեր։
Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ, երկրների միջեւ երկխոսությունը պահվում է Ժնեւի բանավեճերի շրջանակում։ Երկու երկրների հարաբերությունները խզվել են վրացական կողմից այն բանից հետո, երբ 2008 թվականի օգոստոսի 26-ին Մոսկվան ճանաչեց Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի ինքնիշխանությունը։ Ռուսաստանի ղեկավարները քանիցս հայտարարել են, որ երկու նախկին վրացական ինքնավարությունների անկախության ճանաչումն արտացոլում է առկա իրողությունները եւ վերանայման ենթակա չէ։

Россия готова двигаться к поэтапному снятию ограничений против Грузии при условии, что эта страна будет готова к сотрудничеству, заявил глава комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Калашников.
«Россия готова всячески двигаться к поэтапному снятию ограничений, и я это знаю... Но делать это Россия будет при полном понимании и уверенности в том, что к этому будут готовы и грузинские власти», - сказал Калашников журналистам после встречи с депутатами «Альянса патриотов Грузии» в Госдуме.
Ранее инцидент с президентом Межпарламентской ассоциации православия Сергеем Гавриловым привел к массовым протестам и росту напряжения в отношениях России с Грузией. Поводом для недовольства грузинской оппозиции стало то, что 20 июня во время сессии Межпарламентской ассамблеи православия (МАП) в Тбилиси Гаврилов на правах президента этой организации занял кресло главы парламента Грузии.
Оппозиционеры после этого покинули зал, заседание прервалось, а затем парламент захватили радикалы. Как заявлял Гаврилов РИА Новости, https://ria.ru/  ворвавшиеся в здание люди облили его водой и пытались отнять документы. Тбилиси захлестнули акции протеста, в ходе которых митингующие выступили против участия российских делегатов в сессии МАП. Спецназ разогнал митинг, но на следующий день протесты продолжились. Пострадали 240 человек, более 300 были задержаны.
На фоне этих событий президент РФ Владимир Путин подписал указ, запретивший российским авиакомпаниям воздушные перевозки граждан из России в Грузию с 8 июля и рекомендовавший туристическим операторам и агентам не продавать путевки в эту страну.
Между Россией и Грузией нет дипломатических отношений, диалог между странами поддерживается в рамках Женевских дискуссий. Отношения двух стран были разорваны грузинской стороной после того, как Москва 26 августа 2008 года признала суверенитет Абхазии и Южной Осетии. Руководители России не раз заявляли, что признание независимости двух бывших грузинских автономий отражает существующие реалии и пересмотру не подлежит.