Ջուրը Սեւանում իրոք շատ մաքուր է, քան շատ այլ տեղերում, բայց այն խմելու ջրի հատկանիշներ չունի եւ չի կարող այդպիսին լինել։ Այս մասին Ազգային ժողովում, «Սեւանա լճի խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները» աշխատանքային բանավեճի ընթացքում, որը նախաձեռնել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, հուլիսի 17-ին ասել է առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Նունե Բակունցը՝ դիմելով պատգամավորներից մեկին, որն ասել էր, որ ջուր է խմել լճից եւ բան չի պատահել։
Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ  կարող են գտնվել մարդիկ, որոնց իմունիտետը նրանց թույլ է տալիս փորձել այդ ջուրը։ «Բայց ես Ձեզ խնդրում եմ, մի խոսեք այն մասին, որ ջուր եք խմում Սեւանից, եւ որ դրանում ռիսկ չկա, քանի որ անփորձ մարդիկ, ասենք՝ զբոսաշրջիկները, կարող են գալ, խմել լճից եւ հիվանդանալ»,- ասել է Բակունցը։
Նա միաժամանակ նշել է, որ հետազոտությունների արդյունքում, որոնք անցկացրել է առողջապահության նախարարությունը, պարզվել է, որ ներկայում Սեւանի ջրի թունավորում չկա։ «Մենք պարզապես պետք է հիշենք, որ ցանկանում ենք դա, թե ոչ, լիճը կենդանի օրգանիզմ է։ Ջրիմուռները, եւ առհասարակ, այս ամբողջ իրավիճակը կարող են փոխվել, ուստի պարբերաբար դիտարկումներ են անցկացվում, իսկ արդյունքների հաշվով՝ դրանց մասին անպայման կտեղեկացնենք»,- ամփոփել է պաշտոնյան։

Вода в Севане действительно очень чистая, чем во многих местах, но она не обладает качествами питьевой воды и не может быть таковой. Об этом в Национальном Собрании в ходе рабочей дискуссии «Проблемы озера Севан и пути их решения», инициированной партией «Процветающая Армения», заявила 17 июля заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Нуне Бакунц, обращаясь к одному из депутатов, который в сказал, что выпил воды из озера и с ним ничего не случилось.
При этом она отметила, что вполне могут найтись люди, иммунитет которых им может позволить испробовать данную воду. «Но я Вас прошу, не говорите о том, что пьете воду из Севана, и что в этом нет риска, поскольку неподготовленные люди, скажем туристы, могут приехать, выпить из озера и заболеть», - сказала Бакунц.
Одновременно она отметила, что в результате исследований, проведенных Минздравом, выяснилось, что в настоящее время отравления воды в Севане не наблюдается. «Мы просто должны помнить, что хотим того или нет, озеро – это живой организм. Водоросли, да и вообще вся эта ситуация могут измениться, поэтому периодически проводятся наблюдения, а насчет результатов – обязательно о них сообщим», - резюмировала чиновник.