Թուրքիան կշարունակի հակահրթիռային եւ հակաօդային պաշտպանության տեսակետից կարեւոր դեր խաղալ Հյուսիսատլանտյան դաշինքում՝ չնայած ձեռք է բերել ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր։ Այս մասին ասել է ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլտենբերգը՝ ելույթ ունենալով անվտանգության ամենամյա համաժողովում, որը տեղի էր ունենում ամերիկյան Ասփեն քաղաքում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա փաստել է, որ «Ս-400-ներն անհնար է ինտեգրել ՀՕՊ եւ ՀՀՊ միասնական համակարգում»։ «Բայց Թուրքիան կարող է նախկինի պես լինել դրա մի մասը՝ այլ հնարավորությունների տեսակետից»,- ավելացրել է Սթոլտենբերգը։
«Թուրքիան նախկինի պես կա եւ կմնա ՀՕՊ եւ ՀՀՊ ինտեգրված համակարգի մի մասը»,- ասել է նա։ «Նրանք ունեն ինքնաթիռներ, ունեն ռադիոտեղորոշիչ կայաններ, այլ հնարավորություններ, որոնք շատ կարեւոր են մեր ՀՕՊ եւ ՀՀՊ համակարգերի համար»,- փաստել է ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարը։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ թուրքական իշխանությունները խորհրդակցություններ են վարում Ֆրանսիայի եւ Իտալիայի հետ՝ նրանցից ՀՕՊ համակարգեր ձեռք բերելու հնարավորության վերաբերյալ։
Սթոլտենբերգը նշել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ոչ մի երկիր կողմ չի եղել, որպեսզի Թուրքիան հանվի դաշինքից Ս-400-ների գնման պատճառով։ «Թուրքիան ՆԱՏՕ կարեւոր անդամ է։ Դաշնակիցներից ոչ մեկը (ՆԱՏՕ գծով) չի շոշափել այդ թեման։ Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ կախված ենք միմյանցից»,- ասել է նա։
Սթոլտենբերգը նշել է, որ «տարաձայնություններ կան Ս-400-ների հետ կապված»։ «Քանի դեռ այդ հարցը լուծված չէ, մենք պետք է նվազագույնի հասցնենք բացասական հետեւանքները»,- ավելացրել է նա։

Турция продолжит играть важную роль с точки зрения обеспечения противоракетной и противовоздушной обороны Североатлантического альянса, несмотря на приобретение российских зенитных ракетных систем С-400. Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая на ежегодном форуме по безопасности в американском городе Аспен, передает ТАСС.
Он констатировал, что «С-400 невозможно интегрировать в единую систему ПВО и ПРО альянса». «Но Турция может по-прежнему быть ее частью с точки зрения других возможностей», - добавил Столтенберг.
«Турция по-прежнему является и будет являться частью интегрированной системы ПВО и ПРО альянса», - сказал он. «У них есть самолеты, есть радиолокационные станции, различные другие возможности, которые очень важны для нашей системы ПВО и ПРО», - констатировал генсек НАТО. Он также подчеркнул, что турецкие власти ведут консультации с Францией и Италией относительно возможности приобретения у них систем ПВО.
Столтенберг отметил, что ни одна из стран, входящих в Североатлантический альянс, не выступала за исключение из него Турции в связи с покупкой С-400. «Турция - важный член НАТО. Никто из союзников [по НАТО] не затрагивал эту тему. Мы все понимаем, что зависим друг от друга», - сказал он.
Столтенберг отметил, что «имеются разногласия относительно С-400». «Пока этот вопрос не решен, нам нужно свести к минимуму негативные последствия», - добавил он.