Տարեվերջին Երեւան-Բուխարեստ ուղիղ չվերթները կարող են ավելանալ՝ հասնելով շաբաթական մինչեւ 5 անգամի: «Հայաստան եւ Ռումինիա. հասարակություն, համագործակցություն եւ հեռանկարներ» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ այս մասին ասաց Ռումինիայում Հայաստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքով, սա վերջին երկու տարիների ընթացքում միջպետական հարաբերությունների, մասնավորապես, տնտեսական հարաբերությունների զարգացման արդյունք է: «Կարեւոր դեր է խաղում նաեւ այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք ոչ միայն պետական , մասնավորապես, խորհրդարանական, այլեւ փորձագիտական ուղղվածություն են ունենալու:
Հայաստանի եւ Ռումինիայի միջեւ շատ նմանություններ կան: Երկու երկրները հետկոմունիստական են, երկու երկրները եղել են Օսմանյան կայսրության կազմում:
Վերջին 30 տարիներին Հայաստանը եւ Ռումինիան հաջողություններ են արձանագրել քաղաքական վերափոխման մեջ: Սա խոսում է այն մասին, որ երկու երկրների համայանքների միջեւ կարող են քննարկման համար հետաքրքրիր թեմաներ լինել, մասնավորապես կոռուպցիայի դեմ պայքարի, խոսքի ազատության, քաղաքական մշակույթի, աշխարհաքաղաքականության եւ տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտներում», - ասաց նա:
Դեսպանը հիշեցրեց, որ Ռումինիան առաջին երկրներից մեկն է, որ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Հայաստանի հետ, առաջիններից է, որ վավերացնելով ԵՄ-ի հետ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը, եւ Ռումինիայի հայ համայնքը մեծ դերակատարություն ունի այս բոլոր գործընթացներում:

By the end of the year, direct flights between Yerevan and Bucharest may increase to 5 times a week, Armenian Ambassador to Romania Sergey Minasyan said Tuesday during the round table titled ‘Armenia and Romania. Society, cooperation and prospects’
According to him, this is the result of the development of interstate relations, including economic relations in the last two years.
In the past 30 years, both Armenia and Romania have recorded successes in political transformation, he said adding that between the communities of the two countries there may be interesting topics for discussion, including combating corruption, freedom of speech, political culture, geopolitics, and regional security.
The ambassador recalled that Romania was one of the first to establish diplomatic relations with Armenia, one of the first to ratify the EU-Armenia deal, and the Armenian community of Romania plays a big role in all these processes.