Գլազգոյի համալսարանը հայտարարել է, որ 20 մլն ֆունտ սթերլինգ ռազմատուգանք կվճարի ստրկավաճառությունում ունեցած դերի համար, հաղորդում է Daily Mail-ը:
Համարվում է, որ Գլազգոյի համալսարանը Բրիտանիայի առաջին հաստատությունն է, որն առաջարկել է ռազմատուգանք վճարել անդրատլանտյան ստրկավաճառության հետ իր կապի համար:
«Արդարության վերականգնման ծրագիրը կիրականացվի Արեւմտյան Հնդկաստանի համալսարանի հետ համատեղ եւ համալսարանի հատկացրած գումարը կծախսվի Գլազգո-Կարիբներ զարգացման հետազոտության կենտրոնի հիմնադրման համար:
Կենտրոնը, որը հիմնադրվելու է եւ Գլազգոյում եւ Կարիբներում կխթանի հասարակական իրազեկությունը ստրկության պատմության մասին:
Վերջին տվյալների համաձայն ՝ համալսարանը որոշիչ դեր է խաղացել 18-19 դդ աբոլիցիոնիստական շարժման մեջ: Սակայն պարզվել է, որ  հաստատությունը «զգալի ֆինանսական աջակցություն» է ստացել այն մարդկանցից, ովքեր շահույթ են ունեցել ստրուկների առեւտրից: Հայտնի է դարձել, որ հաստատությունը ստրկավաճառներից ներկայիս գներով ստացել է 16.7 միլիոնից մինչեւ 198 միլիոն ֆունտ սթերլինգ:

Scottish University said it would pay reparations in the amount of £ 20 million because of the role that the university played in the slave trade, Reuters reported.
The University of Glasgow is believed to be the first institution in the UK to offer payment for its connection with the transatlantic slave trade.
The Justice Restoration Program will be implemented in conjunction with the University of the West Indies, and the money allocated by the university will be spent on the founding of a Glasgow-Caribbean Centre for Development Research.
The center, which will be based in both Glasgow and the Caribbean, will "stimulate public awareness of the history of slavery, the university said in a statement.
According to recent data, the university played a decisive role in the abolitionist movement in the 18-19 centuries.
“Talking about any institution’s or country’s historical links to slavery can be a difficult conversation but we felt it was a necessary one for our university to have,” said Professor Sir Anton Muscatelli, Principal and Vice-Chancellor of the University of Glasgow.