Շվեդիայի ամենաբարձր լեռնագագաթը այլեւս չի կարող հավակնել այդ կարգավիճակին։ Քեբնեկայսե լեռան ամենահարավային գագաթը ցածրացել է ՝ կապված Արկտիկայում տաքացման հետեւանքով սառցադաշտի հալման հետ, հայտնում է The Guardian-ը։
Հալոցքը ֆիքսել են Ստոկհոլմի համալսարանի գիտնականները։ Քեբնեկայսե լեռան գագաթներն առաջին անգամ չափել են 1880 թվականին, եւ այն ժամանակ հարավայինը զգալիորեն բարձր է եղել հյուսիսայինից։ 2019թ․ սառույցով չպատված հյուսիսային գագաթի բարձրությունը կազմել է մոտ 2097 մետր, ինչը 1,2 մետրով բարձր է հարավայինից։
Գիտնականները դեռ անցյալ տարի կասկածել են, որ լեռան հարավային գագաթը բարձրությամբ սկսել է զիջել հյուսիսային գագաթին, սակայն 2018թ․ նրանք չեն կարողացել չափումներ կատարել։
1960-ականներից սկսած Քեբնեկայսեի հարավային գագաթը իջել էր արդեն 24 մետրով։ Հատկապես ակտիվորեն սառույցը հալվում էր վերջին երկու տասնամյակներին՝ ամեն տարի գագաթը մեկ մետրով իջնում էր։ Հավանաբար, ձմռանը սառցակալելու հաշվին այն կվերականգնի իր կարգավիճակը, սակայն, ըստ գիտնականների, դա ժամանակավոր բնույթ կկրի։

Высочайшая горная вершина Швеции больше не может претендовать на этот статус. Южный пик горы Кебнекайсе уменьшился в связи с таянием ледника на фоне потепления в Арктике, сообщает DW  со ссылкой на The Guardian.
Таяние ледника на южном пике зафиксировали ученые из Стокгольмского университета. Вершины горы Кебнекайсе впервые были измерены в 1880 году, и тогда южный пик был значительно выше северного. В 2019 году  высота северного, не покрытого льдом пика составила около 2097 метров, что на 1,2 метра выше южного. «Это достаточно символично. Это ясный сигнал всем в Швеции, что вещи меняются», - заявила профессор кафедры физической географии Стокгольмского университета Гунхильда Нинис Росквист.
По словам Росквист, ученые еще в прошлом году подозревали, что южный пик Кебнекайсе уступил в размерах северному, однако в 2018 году они не смогли провести точных измерений. «Теперь мы можем сказать с уверенностью: погрешность наших измерений не превышает пары сантиметров», - подчеркнула профессор.
C 1960-х годов южный пик Кебнекайсе уменьшился уже на 24 метра. Особо активно ледник таял в последние два десятилетия: с каждым годом вершина теряла в среднем один метр в высоте. Вероятно, в зимний период за счет прироста льда она восстановит свой статус, однако, как подчеркивает Росквист, это лишь временное явление.