Չինաստանը մեղադրել է ԱՄՆ-ին լարվածության մեջ Իրանի միջուկային ծրագրի պատճառով եւ կոչ արել համաշխարհային տերություններին պահպանել 2015-ի միջուկային համաձայնագիրը, տեղեկացնում է AP-ը։
Չինաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հուա Չունինգը ասել է, որ ԱՄՆ-ը պետք է հրաժարվի ոչ ճիշտ գործողություններից, ինչպիսին են միակողմանի պատժամիջոցները եւ Իրանի վրա առավելագույն ճնշումը։ Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի կողմերը, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը եւ Եվրամիությունը, պետք է պահպանեն հավատարմությունը համաձայնագրին։
Նշենք, որ ԱՄՆ-ը միջուկային համաձայնագրից դուրս է եկել 2018-ի մայիսին եւ վերականգնել պատժամիջոցներն ընդդեմ Իրանի։ Մեկ տարի անց Թեհրանն սկսեց դադարեցնել իր պարտավորությունների կատարումը համաձայնագրի շրջանակում։ Անցած շաբաթվա վերջին Իրանը հայտարարեց, որ սկսում է պարտավորությունների կրճատման եւ առաջավոր ցենտրիֆուգների օգտագործման երրորդ փուլը։ Թեհրանը նշել է, որ կվերադառնա պարտավորությունների կատարմանը, եթե համաձայնագրի եվրոպական կողմերը կատարեն պարտավորությունների իրենց մասը։

Китай обвинил  США в напряженности из-за ядерной программы Ирана и призвал мировые державы придерживаться ядерного соглашения 2015 года, передает AP.
Пресс-секретарь МИД Китая Хуа Чунинг заявила, что США должны отказаться от неправильных действий, таких как односторонние санкции и максимальное давление на Иран. По его словам,  стороны соглашения, в том числе Великобритания, Франция, Германия, Китай, Россия и Европейский Союз, должны сохранять приверженность соглашению.
Отметим, что США вышли из ядерного соглашения в мае 2018 года и возобновили санкции против Ирана. Спустя год, Тегеран начал приостанавливать свои обязательства в рамках соглашения. В конце минувшей недели Иран заявил о начале третьего этапа сокращения обязательств и использования передовых центрифуг. Тегеран отметил, что вернется к выполнению своих обязательств, если европейские подписанты соглашения выполнят свою часть обязательств