Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը (ՌԱԵՀ) Հայաստանի մասին եզրակացություն է հրապարակել՝ առաջնահերթ հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ, որոնք նշվել էին 2016 թվականի զեկույցում:
ՌԱԵՀ-ն իշխանություններին հանձնարարել էր քրեական օրենսդրությունը նորմայի բերել ՌԱԵՀ № 7 ընդհանուր քաղաքական հանձնարարականներին համապատասխան:
Զեկույցի համաձայն՝ այս հանձնարարականը չի կատարվել, քանի որ, օրինակ, Քրեական օրենսգրքի նոր նախագծում «արգելված հիմքերի» ցուցակը չի պարունակում ՌԱԵՀ-ի առաջարկած բոլոր հանձնարարականները: Դրանից բացի, նոր Քրեական օրենսգրքի ընդունումը ներկայումս նախատեսված է միայն 2020 թվականին:
ՌԱԵՀ-ն նաեւ հանձնարարել էր ներառել թիրախների նկարագրությունը, չափորոշիչների ամբողջական լրակազմը այդ խմբերի վրա ազդելու գնահատման համար եւ խոցելի խմբերի ինտեգրման գործողությունների հստակ ֆինանսական ծրագիրը, ինչը մասնակի է կատարվել:

The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) today published conclusions on the implementation of priority recommendations made to Armenia in 2016, Council of Europe's press service reported.
Each country report by ECRI contains recommendations for which priority follow-up is requested. Two years after the publication of each report, ECRI asks the Government concerned what has been done to implement these priority recommendations and draws up its conclusions.
In its 2016 report on Armenia, ECRI recommended that the authorities bring their criminal law into line with ECRI’s General Policy Recommendation No. 7. ECRI concludes that this has not been implemented as, for example, the list of “prohibited grounds” in the new draft Criminal Code does not contain all those proposed by ECRI. Besides, the adoption of the new Criminal Code is currently only planned for 2020.
ECRI also recommended that the various action plans for the integration of vulnerable groups include a description of their objectives, a complete set of criteria for assessing the impact on those groups, and a clear financial plan. This has been partially implemented.