Ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը (ՌԱԵՀ) Հայաստանի մասին եզրակացություն է հրապարակել՝ առաջնահերթ հանձնարարականների կատարման վերաբերյալ, որոնք նշվել էին 2016 թվականի զեկույցում:
ՌԱԵՀ-ն իշխանություններին հանձնարարել էր քրեական օրենսդրությունը նորմայի բերել ՌԱԵՀ № 7 ընդհանուր քաղաքական հանձնարարականներին համապատասխան:
Զեկույցի համաձայն՝ այս հանձնարարականը չի կատարվել, քանի որ, օրինակ, Քրեական օրենսգրքի նոր նախագծում «արգելված հիմքերի» ցուցակը չի պարունակում ՌԱԵՀ-ի առաջարկած բոլոր հանձնարարականները: Դրանից բացի, նոր Քրեական օրենսգրքի ընդունումը ներկայումս նախատեսված է միայն 2020 թվականին:
ՌԱԵՀ-ն նաեւ հանձնարարել էր ներառել թիրախների նկարագրությունը, չափորոշիչների ամբողջական լրակազմը այդ խմբերի վրա ազդելու գնահատման համար եւ խոցելի խմբերի ինտեգրման գործողությունների հստակ ֆինանսական ծրագիրը, ինչը մասնակի է կատարվել:

Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ЕКРН) опубликовала заключение об Армении, о выполнении приоритетных рекомендаций, отмеченных в докладе с 2016 года.
ЕКРН рекомендовала властям привести в норму уголовное законодательство в соответствие с общеполитической рекомендацией ЕКРН № 7.
Согласно докладу, данная рекомендация не была выполнена, так как, к примеру, список «запрещенных оснований» в новом проекте Уголовного кодекса не содержит всех предложенных рекомендаций ЕКРН. Кроме того, принятие нового Уголовного кодекса в настоящее время запланировано только на 2020 год.
ЕКРН также рекомендовала включить описание целей, полный набор критериев для оценки воздействия на эти группы и четкий финансовый план в действиях по интеграции уязвимых групп, что частично было реализовано.