Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, եւ առանց Հայաստանի շահերը հաշվի առնելու ՀԱՊԿ-ում չեն կարող որոշումներ ընդունվել: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի նիստի ժամանակ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին երկրորդ արձանագրության վավերացման հարցի քննարկման ընթացքում հայտարարեց «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը:
Նա նշեց, որ ՀԱՊԿ-ում գործընկեր երկրների եւ դիտորդ պետությունների կարգավիճակի ամրապնդումը Հայաստանին թույլ կտա Կազմակերպության աշխատանքներում ներգրավել այն երկրներին, որոնց ներկայությունը Կազմակերպությունում Հայաստանի կողմից դրական կգնահատվի:
«Սակայն Ադրբեջանը չի լինի ո՛չ գործընկեր, ո՛չ դիտորդ, քանի որ Հայաստանը չի ապահովի կոնսենսուսը: Ամեն ինչ ակնհայտ է»,- ընդգծեց Ռուբինյանը:

The My Step bloc believes that Armenia is a sovereign state, and without taking into account the interests of Armenia in the CSTO, they cannot make any decisions, MP from the ruling My Step bloc Ruben Rubinyan said at Armenian parliament on Tuesday.
According to him, consolidation of the status of partner countries and observer states in the CSTO will allow Armenia to include those countries whose presence is positively evaluated by the Armenian side.
“But Azerbaijan will not be a partner or observer in the CSTO, as Armenia will not provide consensus. Everything is completely clear,” he said.