Սոցիալական ցանցերը, հաստատությունները եւ Արեւմուտքի բյուրոկրատական համակարգերը հաճախ միայն ցնցում են պետական կառավարման ժողովրդավարական համակարգերը, խափանում են ավանդույթները եւ արժեքները, փորձում են վերաշարադրել պատմությունը։ Այսպիսի կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ երեքշաբթի օրը ելույթ ունենալով ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանում համաքաղաքական բարձր մակարդակով բանավեճերի շրջանակում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նույնիսկ ազատ երկրներում մենք տեսնում ենք տագնապալի նշաններ եւ ազատության հանդեպ նոր սպառնալիքներ»,- վստահ է ամերիկյան առաջնորդը։
Այնուհետեւ նա թվարկել է այդպիսի նշանները եւ մարտահրավերները․ «Սոցիալական ցանցերի հարթակների ոչ մեծ քանակը անհավանական իշխանություն է ձեռք բերում այն ամենի վրա, ինչ մենք կարող ենք տեսնել, եւ այն ամենի վրա, ինչը մեզ թույլատրված է ասել։ Մշտական քաղաքական դասակարգը բացահայտ ատում է ժողովրդի կամքը, մերժում է այն եւ մարտահրավեր է նետում նրան։ Անդեմ բյուրոկրատիան գաղտնի է գործում, թուլացնում է ժողովրդավարական կառավարւմը։ Զանգվածային լրատվամիջոցները եւ ակադեմիական ինստիտուտները գրոհում են մեր պատմությունը, ավանդույթները եւ արժեքները»։
Նախագահի խոսքերով, ինքը մտադիր է դիմակայել նման գործունեությանը, առաջին հերթին սոցցանցերի կողմից։ «ԱՄՆ-ում իմ վարչակարգը հասկացրել է սոցցանցերի սեփականատեր ընկերություններին, որ մենք պետք է պաշտպանենք խոսքի ազատությունը։ Ազատ հասարակությունը չի կարող թույլ տալ, որպեսզի հսկա սոցցանցերը խլացնեն մարդկանց ձայները։ Իսկ ազատ մարդիկ երբեք չպետք է ներառվեն այն բանում, որ խլացնեն հարեւանների ձայները կամ նրանց ներառեն «սեւ ցուցակներում»»,- ասել է Թրամփը։
Միաժամանակ, նա առանձին ուշադրության է արժանացրել սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների ճանաչման անհրաժեշտությունը։ «Տեր կանգնելով ամերիկյան արժեքներին՝ մենք հաստատում ենք բոլոր մարդկանց իրավունքներն ապրելու այնպես, որպեսզի նրանց արժանապատվությունը չոտնահարվի։ Այդ պատճառով իմ վարչակազմը մյուս երկրների հետ աշխատում է, որպեսզի հասնի միասեռականության համար քրեական հետապնդման դադարեցմանը»,- նշել է ԱՄՆ նախագահը։

Социальные сети, истеблишмент и бюрократические системы Запада зачастую лишь расшатывают демократические системы государственного управления, подрывают традиции и ценности, пытаются переписать историю. Такое мнение выразил президент США Дональд Трамп, выступая во вторник с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке в рамках общеполитической дискуссии на ее 74-й сессии, передает ТАСС
«Даже в свободных странах мы видим тревожные признаки и новые вызовы свободе», - убежден американский лидер.
Далее он перечислил такие признаки и вызовы. «Небольшое число платформ социальных сетей набирает невероятную власть над тем, что мы можем видеть, и над тем, что нам разрешено говорить. Постоянный политический класс открыто презирает волю народа, отвергает ее и бросает ей вызов. Безликая бюрократия действует в тайне, ослабляет демократическое управление. Средства массовой информации и академические институты ведут наступление на нашу историю, традиции и ценности», - заявил Трамп.
По словам президента, он намерен противостоять такой деятельности, прежде всего со стороны социальных сетей. «В США моя администрация ясно дала понять компаниям, владеющим социальными сетями, что мы будем отстаивать свободу слова. Свободное общество не может позволить, чтобы гиганты социальных сетей заглушали голоса людей. А свободные люди никогда не должны вовлекаться в то, чтобы заглушать голоса собственных соседей или включение их в черные списки», - подчеркнул Трамп.
При этом он отдельно заострил внимание на необходимости соблюдения прав сексуальных меньшинств. «Отстаивая американские ценности, мы подтверждаем право всех людей жить так, чтобы не ущемлялось их достоинство. По этой причине моя администрация работает с другими странами над тем, чтобы добиться прекращения уголовного преследования за гомосексуализм», - сказал Трамп.
В ООН заявили, что у человечества осталось два года, чтобы «спасти мир» от климатической катастрофы
Исполнительный секретарь Рамочной конвенции ООН об изменении климата Стил заявил, что он понимает, что это предупреждение…