Օրերս մամուլում տեղեկություններ էին հրապարակվել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին պատկանող գույքի վերաբերյալ: 168.am-ին տված Հրայր Թովմասյանի պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Երբ օրեր, ամիսներ առաջ գրում էին, որ շուտով հերթը հասնելու է իմ դպրոցական տարիններին, ծիծաղում էի, հիմա՝ արդեն ոչ։ Երեկ կարդացի ինչ-որ վերլուծություն իմ գույքի վերաբերյալ, որն ինչ-որ լրատվամիջոցներ փորձեցին թիվ մեկ լուրը դարձնել։ Առաջին միտքը, որ առաջանում է, այն է, որ յուրաքանչյուրն իրենով է դատում, ու այստեղ ոչինչ անել հնարավոր չէ։
Իմիջիայլոց, սովորության համաձայն՝ ամեն ինչ փնթի է արված․ թվեր, տարիներ, փաստեր, «վրիպակներ», որոնք ինձ վերաբերվող նյութերում հետևողականորեն բազմանում են։ Առաջին հարցը, որ գալիս է․ ինչո՞ւ, ի՞նչ եք անում, ինչո՞ւ եք այդչափ փոքրոգի, ինչո՞ւ եք այդքան ճղճիմ, ինչո՞ւ եք բոլորին չափում ձեր արշինով։ Հասկացե՛ք, ձեզանից տարբերվող մարդիկ կան այս աշխարհում ու շատ։
Մինչև հանրային ծառայության անցնելը, ես բացի հայրական տնից, մեկ առանձնատուն և երեք բնակարան եմ ունեցել։ Պաշտոնավարման ընթացքում մեկ առանձնատունն ու երկու բնակարանները վաճառել եմ՝ փոխարենը գնելով մեկ բնակարան։ Ուշադրություն դարձրեք՝ բոլոր այդ բնակարանները և առանձնատունը ինձ են պատկանել մինչև պաշտոնատար անձ դառնալը։ Կարելի է պարզապես հիմարություն որակել 2006, 2009 թվականներին հարազատի, բարեկամի անունով գույք ձեռք բերելու պնդումը․ ինչի՞ համար։
Թե մինչև պաշտոնավարելը որտեղ եմ աշխատել, որքան եկամուտ եմ ունեցել, բոլորին է կարծես հայտնի, իսկ հանրային ծառայության անցնելուց հետո եկամուտներս միայն նվազել են։ Ինչ վերաբերվում է հարազատներից մեկի կողմից մի դստերը ավտոմեքենա, իսկ մյուսին՝ ավտոտնակ նվիրելուն, ապա ասեմ, որ այդ հարազատը մեր տանն է բնակվել 4-5 տարի և Միացիալ Նահանգներ ուսանելու մեկնելուց առաջ իր որոշումն է եղել այդ գույքը նվիրելը։
Իմիջայլոց, այդ տվյալները հայտարարագրված, հրապարակված են և գաղտնիք չեն։ Ինչ վերաբերվում է իմ բնակարանի կողքին գտնվող բնակարանին, ապա այո՛, դա տիկնոջս քրոջ բնակարանն է, որի ընտանիքը նախորդ դարի 80 ականներից չի ապրում Հայաստանում։ Բնակարանը գնվել է իմ առաջարկությամբ, և դա իրենց միակ սեփականությունը չէ Հայաստանում։
Պետք է հիասթափեցնեմ որոշ մարդկանց՝ ասելով, որ ամեն ինչ կիսատ է արվել։ Այս երկրի ներսում, առավել ևս՝ դրսում, շատ ազգականներ ու բարեկամներ ունեմ, որոնք Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս տասնյակից ավել գույք են ձեռք բերել՝ և՛ մինչև իմ պաշտոնավարումը, և՛ այդ ընթացքում։ Կարծում եմ, ես հիմա պետք է միայն ուրախ լինեմ դրա համար, քանզի եթե «այդ ողջ գույքն իմն է», ապա ես տարածաշրջանի ամենահարուստ մարդկանցից եմ»:

На днях в СМИ распространились сведения касательно имущества председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Издание 168. Am обратилось к Товмасяну и получило комментарий.
По его словам, ознакомление с появившимися в СМИ сведениями в первую очередь наводит на мысль о том, что каждый судит по себе. «По привычке все сделано неаккуратно – цифры, годы, факты, последовательно множащиеся в касающихся меня материалах. Первый вопрос – почему вы такие малодушные, пошлые, мерите всех собственным аршином? Поймите, очень многие отличаются от вас, и сильно отличаются», - отмети Грайр Товмасян.
Он сообщил, что до вступление на общественную должность владел, помимо отчего дома, одним особняком и тремя квартирами. После вступления в должность дом и две квартиры продал, купив взамен  одну квартиру. «Обратите внимание – вся эта недвижимость принадлежала мне до того, как я стал должностным лицом. Можно считать глупостью утверждения о покупке в 2006,2009 гг имущества на имена родственников», - отметил Товмасян, добавив, что его доходы до вступления в общественную должность известны всем, а после вступления сократились. Что касается подарков дочерям от родственника – автомобиля и гаража, то, утверждает Товмасян, родственник до отъезда в США 4-5 лет жил у них и перед отъездом принял решение сделать подобный подарок. «Между прочим, эти сведения задекларированы и не являются тайной. Что касается квартиры по соседству с моей квартирой, то да, это квартира свояченицы, они с 80-х гг не живут в Армении. Квартира куплена по моему предложению, и это не единственная их недвижимость в Армении. Должен разочаровать некоторых – все сделано кое-как. В этой стране и за ее пределами у меня много родственников, которые приобрели более десятка объектами недвижимости в стране и за ее пределами, до моего вступления в общественную должность и после. Думаю, мне остается только радоваться, потому что если вся перечисленная недвижимость действительно принадлежит мне, я один из богатейших людей в регионе», - заключил Грайр Товмасян.