«Լազարյան ակումբի» խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ «Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերի խեղաթյուրման մասին»։
Ներկայացնում ենք  հայտարարության տեքստն առանց կրճատումների.
«Լազարյան ակումբի» խորհուրդն իր պարտքն է համարում արձագանքելու Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց եւ առանձին քաղաքացիների սադրիչ արշավին, որը սանձազերծվել է մի շարք ԶԼՄ-ներում մեր գործընկեր՝ «Լազարյան ակումբի» ստեղծման կազմկոմիտեի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի գործերով փոխնախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Ֆյոդորովիչ Զատուլինի ելույթի հետ կապված՝ Արցախի բարեկամների «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» միջազգային համաժողովում, որը տեղի է ունեցել այս տարվա հոկտեմբերի 11-ին Ստեփանակերտում։
Մենք չենք պատրաստվում դատարկ բանավեճի մեջ մտնել քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ, որոնց նպատակը Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների խզումն է։ Ագրեսիվ եւ անթույլատրելի անտաշ հռետորաբանությունը, սպառնալիքները եւ ահարկումները Ռուսաստանի Պետական դումայի պատգամավոր Կ.Ֆ. Զատուլինի հասցեին, որն օգտագործում են ադրբեջանական լրատվամիջոցներում, վկայում են  այդ պատվիրված հոդվածների հեղինակների կուլտուրայի մակարդակի մասին։ Թողարկված նյութերի ոճաբանությունը, որոնցում բացահայտ ստում են եւ խեղաթյուրում Զատուլինի խոսքերը, ոչ մի քննադատության չի դիմանում։
Հիստերիան ցայտուն վկայում է ընդդիմախոսների փաստարկների բացակայության մասին, որոնք չեն ցանկանում խաղաղություն Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդներին։ Ոչ մի փաստ, ոչ մի ճշմարտացի խոսք, ահա թե ինչն է բնութագրում բոլոր նյութերը, որոնք ասես մեկ հրամանով թողարկվել են մի շարք ԶԼՄ-ներում Արցախ Զատուլինի այցից անմիջապես հետո։ Այս ֆոնին  օրինաչափ հարց է առաջանում. ինչո՞ւ նման արձագանք ադրբեջանական կողմում չի առաջացրել Լեռնային Ղարաբաղ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի կամ ԱՄՆ ներկայացուցիչների այցը։ Պատասխանն ակներեւ է. ակնբախ են երկակի չափորոշիչների քաղաքականությունը եւ շողոքորթություններն արեւմտյան գործընկերների առջեւ։
Բոլոր նրանք, ովքեր կծանոթանան Կոնստանտին Ֆյոդորովիչի ելույթի սղագրությանը, որը մենք տեղադրել ենք մեր կայքում http://lazarevsky.club, կարող են անաչառ գնահատել, որ նրա խոսքերը խղճի ու արդարության մասին, առանց որոնց անհնար է Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի լուծումը, համընդհանուր ընդունված սկզբունքներ են։ Որոնց թվում է նաեւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, այն նույն իրավունքը, որը ոչ ոք չի կարող խլել Արցախի ժողովրդից։
Ռուսաստանը միշտ  հանդես է եկել ցանկացած հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին, մանավանդ այնպիսի բարդ հակամարտությունում, ինչպիսին ղարաբաղյանն է։ Միեւնույն ժամանակ, պատգամավոր Զատուլինը, արտահայտելով սեփական կարծիքը, երբեք իրեն չի վերապահել այս թեմայի վերաբերյալ ամբողջ Ռուսաստանի անունից խոսելու իրավունքը, ինչպես դա համատարած անում են ոչ միայն ընդդիմախոսները Ռուսաստանում, այլեւ, ինչը զարմանալի չէ, Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչները։ Զատուլինը միշտ  հանդես է եկել հակամարտության բացառապես խաղաղ լուծման օգտին։
Արժե հիշատակել Զատուլինի խաղաղարար գործունեությանը Պետդումայի որոշ ընդդիմադիր պատգամավորների կողմնակալ արձագանքը: Պատգամավորի այս գործընկերները առանց որեւիցե հիմնավորման ձգտում են մերժել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման թեմայով ելույթ ունենալու նրա իրավունքը՝ պնդելով, որ նրա դիրքորոշմանը Պետական դուման համաձայն չէ եւ նույնիսկ ընդհանրապես ռուսական պետությունը: Ի՞նչ նպատակով: Նրանց ձեռնտու չէ՞ Զատուլինի խաղաղության կամ «ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի լուծման» կոչը, ինչի մասին Զատուլինը խոսել է Ստեփանակերտում: Նրանք որտե՞ղ են գտել դրա ժխտումը Ռուսաստանի՝ որպես միջնորդի դիքորոշման մեջ: Եվ ե՞րբ ու ո՞վ է Պետական դումայում քվեարկել ղարաբաղյան կարգավորման այս կամ այն տարբերակի օգտին:
Քաղաքականացված լրատվամիջոցներում Զատուլինի վրա զայրացած հարձակումների ալիքը խոսում է այն մասին, որ «Լազարյան ակումբի» անդամների ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար արդարացի նախադրյալներ ձեւավորելու ուղղությամբ աննկատ չեն մնացել: Ոչ անտարբեր մարդկանց կողմից ստեղծված ակումբը իր նպատակները չի փոխի: Մենք նաեւ ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում սեպ խրելու մտադրություն չունենք: Մեր ընդհանուր խնդիրն է լայն հանրության բանավեճերի միջոցով ձգձգված եւ ցավագին ճգնաժամից ելքի համատեղ ճանապարհներ գտնելը, որպեսզի Կովկասի ժողովուրդները երկար տարիներ խաղաղություն, կայունություն ձեռք բերեն եւ ապագային վստահաբար նայեն: Պահպանում ենք հույսը, որ մեր բարի մտքերը եւ գործերը արժանի ընկալում եւ աջակցություն կունենան Հայաստանում եւ Ադրբեջանում սթափ դատող մարդկանց շրջանում:
Մեդիա տարածքում ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ, պատգամավոր եւ մեր գործընկեր Կոնստանտին Ֆյոդորովիչ Զատուլինի դեմ մերկապարանոց արշավն ապացուցում է իրադարձությունները լուսաբանելիս լրատվամիջոցների օբյեկտիվության խնդիրների հրատապությունը: «Ռուս-հայկական երկխոսությունը 2 երկրների արդիական սոցիալական, քաղաքական գործընթացում: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի լրատվամիջոցներ. անկեղծ զրույց» թեման առանցքային կլինի «Լազարյան ակումբի» երրորդ նիստում, որը տեղի կունենա Երեւանում 2019 թվականի դեկտեմբերի առաջին կեսին:

Совет «Лазаревского клуба» выступил с заявлением «Об искажении усилий по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта».
Представляем текст заявления без сокращений:
Совет «Лазаревского клуба» считает своим долгом отреагировать на подстрекательскую кампанию официальных лиц и отдельных граждан Азербайджана, развязанную в ряде СМИ в связи с выступлением нашего коллеги - Председателя Оргкомитета по созданию «Лазаревского клуба», первого заместителя председателя Комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, руководителя Института стран СНГ Константина Федоровича Затулина на Международном Форуме друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира», состоявшегося 11 октября этого года в Степанакерте.
Мы не собираемся вступать в пустую полемику с представителями политических сил, целью которых является подрыв отношений России с Арменией. Агрессивная и непозволительно хамская риторика, угрозы и запугивания в адрес депутата Государственной Думы России К.Ф. Затулина, которую используют в азербайджанских СМИ, свидетельствует об уровне культуры авторов этих заказных статей. Стилистика выпущенных материалов, в которых откровенно лгут и передергивают слова Затулина, не выдерживает никакой критики.
Истерия наглядно свидетельствует об отсутствии аргументов у оппонентов, которые не желают мира народам России, Армении и Азербайджана. Ни одного факта, ни одного правдивого слова – вот что характеризует все материалы, как по команде выпущенные в ряде СМИ сразу после визита Затулина в Арцах. На этом фоне возникает закономерный вопрос – почему аналогичную реакцию у азербайджанской стороны не вызвал визит в Нагорный Карабах представителей Франции, Германии или США? Ответ очевиден - налицо политика двойных стандартов и заискивание перед западными партнерами.
Любой, кто ознакомится со стенограммой выступления Константина Федоровича, которую мы разместили на нашем сайте http://lazarevsky.club/ , способен непредвзято разобраться в том, что его слова о совести и справедливости, без которых невозможно решение судьбы Нагорного Карабаха – это общепризнанные всеми принципы. В числе которых и право народов на самоопределение - то самое право, которое никто не сможет отобрать у народа Арцаха.
Россия всегда выступала за мирное разрешение любых конфликтов, тем более таких сложных, как нагорно-карабахский. При этом депутат Затулин, выражая собственное мнение, никогда не присваивал себе права говорить на эту тему от имени всей России, как это сплошь и рядом делают не только его оппоненты в России, но и, как неудивительно, представители Азербайджанской Республики. Затулин всегда выступал за исключительно мирное разрешение конфликта.
Стоит отметить заангажированную реакцию на миротворческую деятельность Затулина со стороны некоторых оппозиционных депутатов Госдумы. Без всяких подтверждений эти коллеги депутата бросаются отказывать ему в праве выступать на тему карабахского урегулирования, утверждая, что его позиция не разделяется Государственной Думой и даже российским государством вообще. С какой стати? Их не устраивает призыв Затулина к миру или «справедливому решению карабахского конфликта», о чем Затулин говорил в Степанакерте? Где они нашли отрицание этого в позиции России как посредника? И когда и кто в Государственной Думе голосовал за ту или иную версию карабахского урегулирования?
Шквал озлобленных нападок на Затулина в политизированных СМИ говорит о том, что усилия членов «Лазаревского клуба» по формированию справедливых предпосылок для мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта не остаются незамеченными. Созданный неравнодушными людьми Клуб не изменит своих целей. Мы также не намерены вбивать клин в российско-азербайджанские отношения. Наша общая задача - путем широкой общественной дискуссии найти совместные пути выхода из затяжного и болезненного кризиса, чтобы народы Кавказа обрели на долгие годы мир, стабильность и уверенно смотрели в будущее. Сохраняем надежду, что наши благие мысли и дела обретут должное понимание и поддержку среди людей здравого смысла в Армении и в Азербайджане.
Оголтелая кампания в медиа-пространстве против российского политика, депутата и нашего коллеги Константина Федоровича Затулина доказывает злободневность проблем объективности СМИ в освещении событий. Тема «Российско-армянский диалог в актуальном социальном политическом процессе двух стран. СМИ России и Армении: откровенный разговор» станет ключевой для третьего заседания «Лазаревского клуба», который состоится в Ереване в первой половине декабря 2019 года.