Եկեղեցին եղել եւ մնում է ազգային արժեքների պաշտպանը, ժողովրդի միավորման կենտրոնը: Այդ մասին հոկտեմբերի 18-ին Դիլիջանում եկեղեցու հիմնաքարերի օծման ժամանակ հայտարարել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
«Անկախությանը նախորդող ժամանակաշրջանում՝ եկեղեցու համար ճգնաժամի փուլում, բազմաթիվ քաղաքներ մնացել էին առանց հոգեւոր կենտրոնների: Դիլիջանը պատկանում է այն քաղաքների թվին, որտեղ նույնպես ոչնչացվել են եկեղեցիները, սակայն, չնայած դրան, քաղաքն Աստծուց հեռացնել չի ստացվել: Հավատացյալ մարդու համար եկեղեցին ոչ միայն ճարտարապետական կառույց է, այն նախ հոգու մաքրման վայր է»,-նշել է Գարեգին Երկրորդը՝ հավելելով, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին դարեր շարունակ բազմաթիվ սերունդներ է կրթել:
Կաթողիկոսը երախտիք է հայտնել բարեգործներին, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանին, նրա տիկնոջն ու Վերոնիկա Զոնաբենդին եկեղեցու կառուցման մեջ իրենց ներդրման համար:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 18-ին Դիլիջանում կայացել է եկեղեցու հիմնաքարերի օծման արարողությունը, որին ներկա են գտնվել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը:

The church was and remains the defender of national values, the center of the unification of the people, said the Catholicos of All Armenians Garegin II during the ceremony of consecrating the foundation of the church in Dilijan on Friday.
“In the crisis time for the church, which preceded the period of independence, many cities were left without spiritual centers. Dilijan is one of those cities where churches were also destroyed, however, despite this, it was not possible to alienate the people from God. For a believer, the church is not only an architectural structure, but first of all a place for purification of the soul,” he said adding that the AAC has been educating numerous generations over the centuries.
The Catholicos expressed gratitude to benefactors, including Ruben Vardanyan, his wife Veronika Zonabend for their contribution to the construction of the church.
A ceremony was held in Dilijan Friday for the foundation of the church, attended by Artsakh President Bako Sahakyan, Tavush province governor Hayk Chobanyan, Aurora humanitarian initiative co-founders Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan.