«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթը հոդված է նվիրել Հայաստանում  եւ երկրի իշխանությունների վրա Սորոսի հիմնադրամի ազդեցությանը։  Ներկայացնում ենք Ալեքսանդր Գրիշինի «Դասեր Սորոսից» հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով։
Հայաստանում բավական մեծ արձագանք ստացավ երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը «Սասնա ծռեր» ծայրահեղ արմատական քաղաքական կուսակցության ներկայացուցիչներ Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ Գարեգին Չուգասզյանի հետ։ Միջոցառումը հանրայնացնել նախապես չէր ծրագրվում, բայց, ինչպես ասում են, մախաթը պարկում չես պահի։
Հայկական քաղաքական կյանքի նրբություններին անտեղյակներին այս ռանդեվուն առավել եւս զարմանալի է թվում այն իմաստով, որ «Սասնա ծռերը» երկրում հայտնի է ոչ թե պարզապես որպես կուսակցություն, որը տեսականորեն զինված ապստամբությունը (ահաբեկչությունը) ընդունում է որպես քաղաքական պայքարի մեթոդ, այլ այն իրականացնում է գործնականում։
Հենց այս կուսակցության ակտիվիստներն էին 2016-ին իրականացրել հարձակումը ՊՊԾ գնդի վրա, սպանել երեք ոստիկանի, եւս մի քանիսին պատանդ վերցրել, հընթացս էլ թալանել բանկոմատ։ Եվ նրանց գործողությունները համակարգում էր ոչ այլ ոք, քան Չուգասզյանը, որը փախավ այն բանից հետո, երբ հատուկ ծառայությունները բացահայտեցին նրա դերը հարձակման մեջ, ու «ջրի երես ելավ» այն բանից հետո, երբ «հեղափոխությունն» իշխանության բերեց Փաշինյանին։ Ավելի տեղեկացված ընկերներն  արմատականների հետ Փաշինյանի հանդիպման մեջ ոչ մի ակնառու բան չտեսան, քանի որ նրանց համար գաղտնիք չէ, որ Գարեգին Չուգասզյանը շատ սերտորեն կապված է ոչ թե մի ինչ-որ մեկի, այլ հենց Ջորջ Սորոսի հետ։ Դրանով իսկ՝ Եվրասիայի եւ մյուս աշխարհամասերի համարյա թե կեսի անդորրը վրդովողի հետ, որին մի ինչ-որ անհեթեթությամբ շարունակում են անվանել ֆիլանտրոպ։ Եվ որի «Բաց հասարակություն» ինստիտուտի ֆոնդերը ջուր են պղտորում այդ երկրներում՝ հետապնդելով հստակ արտահայտված քաղաքական եւ գաղափարախոսական նպատակներ, քողարկվելով իբր բարերարությամբ եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ։
Ժամանակին «Սորոսի սանիկները» լավ էլ ժրել էին Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում, Թուրքիայում եւ այլուր։ Բայց ինչ-որ տեղ այդ երկրներում նրանք ստիպված էին փակել կրպակը, որտեղ նրանց, ինչպես եւ բոլոր օտարերկրյա ՀԿ-ներին, վերցրին պետական վերահսկողության կոշտ շրջանակի մեջ։ Այժմ Ջորջ Սորոսի (ծնյալ հունգարական հրեա Դյորդ Շվարց) ֆոնդից ֆինանսավորվող կառույցներն աշխատում են աշխարհի ավելի քան 30 երկրում, ամեն աշխարհամասում։ Եվ շատ տեղերում են հաջողության հասնում։
Դրա հիանալի օրինակը ներկայիս Հայաստանն ու մի քանի այլ երկրներն են հետխորհրդային տարածքում։ Երեւանում եւ Հայաստանի մյուս քաղաքներում ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ «Բաց հասարակություն-Հայաստան» ինստիտուտը, որը Սորոսի «Բաց հասարակություն» միջազգային ցանցի մասն է, Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո զբաղեցրել է կենտրոնական տեղ տեղի ՀԿ բլոկում եւ խիստ ամրապնդել է դիրքերը։ Ավելի քան 60 կազմակերպություն համագործակցում է Սորոսի կառույցների հետ, ստանում նրանցից դրամաշնորհներ, կատարում հետազոտություններ առաջադրված թեմաներով եւ ձեւավորում հանրային կարծիքն անհրաժեշտ ուղղությամբ։ Նրանց ուշադրության կենտրոնում գերազանցապես լրագրողներն են, երիտասարդությունը, արդեն ոչ հեռավոր ապագայում հեռանկարային քաղաքական գործիչները։ Ընդ որում՝ հենց Սորոսի ֆոնդերի հետ կապված կառույցներն են դարձել ամենաակտիվը իրենց տեսլականը հասարակությանը պարտադրելու հարցում։ Ինչպես ընդունված է, միայն նրանց մոտեցումն է ճիշտ, որովհետեւ դա «ճիշտ, մաքուր դեմք» ունեցող մարդկանց մոտեցումն է։ Ի դեպ, հենց «Սորոսի սաներն» են, եթե այդպես անվանենք «այդ բնի ճտերին», հանդես եկել «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեա-Վանաձոր» (ՀՔԱՎ) ՀԿ գլխավորությամբ՝ ի պաշտպանություն «Սասնա ծռերի» ահաբեկիչների։ Հազիվ թե որեւէ մեկի զարմանքն առաջացնի այն, որ Սորոսի հետ կապված կառույցների մի ամբողջ շարք ակտիվ մասնակիցներ եւ ղեկավարներ եղել կամ դարձել են հայկական պոլիտիկումի նշանավոր դեմքեր։ Բաց թողնենք անուն-ազգանունները, դրանք, միեւնույն է, ոչինչ չեն ասի ընթերցողներին, բայց անգամ նրանց զբաղեցրած պաշտոնների համառոտ թվարկումը կտպավորի ում ասես։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ (խորհրդարանի ղեկավար), Ազգային ժողովի փոխնախագահ, վարչապետի աշխատակազմի փոխղեկավար, Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, փոխվարչապետ, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, կրթության եւ գիտության նախարար եւ փոխնախարար, առողջապահության նախարար, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքի նախարար, սփյուռքի, մշակույթի, արդարադատության նախկին նախարարներ եւ այլք, որոնք այժմ էլ անպաշտոն չեն մնացել, խորհրդարանի պատգամավորներ, ընտրական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ, կադաստրի ծառայության ղեկավար... Եվ որպես ծաղիկ այս ծաղկաթմբում՝ երկրի Հատուկ քննչական ծառայության ղեկավար Սասուն Խաչատրյան, որը «Բաց հասարակություն-Հայաստան» ֆոնդի ղեկավար Դավիթ Խաչատրյանի եղբայրն է։ Անգամ պաշտոնների կեսն, անկեղծ ասած, դեռ չի նշվել, իսկ զգացողությունն այնպիսին է, որ չկա հանրապետությունում պետական որեւէ կառույց, որում ղեկավար պաշտոնում չլինի Սորոսի կառույցների հետ կապված ֆունկցիոներ։ Ու նաեւ տասնյակ նյուսմեյքերներ եւ ամեն տեսակ պատվիրակությունների անդամներ ու փարձագետներ։
Սորոսի բոլոր կառույցները այս կամ այն կերպ նպատակաուղղված են այն իշխանության տապալմանը, որը ձեռնտու չէ նրանց, որոնց կարելի է անվանել «գլոբալիստական Արեւմուտք»։ Միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվում այդ կառույցների միջոցով, որպեսզի անհրաժեշտ պահին բռնկվի, թափ առնի ու պտտվի հերթական «գունավոր հեղափոխությունը»։ Եվ այն, որ այդ բոլոր բազմաթիվ ՀԿ-ները Սորոսի կառույցների հետ միասին աջակցեցին «խաղաղ հեղաշրջմանը» Երեւանում, որի արդյունքում Փաշինյանն իշխանության եկավ, չպետք է որեւէ մեկին հանգստացնի։
Նիկոլ Վովանովիչը, այժմ կարելի է միանգամայն բաց խոսել այդ մասին, չարդարացրեց այն հույսերը, որոնք դրվեցին նրա վրա «այն կողմից»։ Նա Հայաստանը Ռուսաստանից Արեւմուտք չշրջեց, չսկսեց վարել հակառուսական ոչ հռետորաբանություն, ոչ քաղաքականություն։ Իր բոլոր պլյուսներով ու մինուսներով հանդերձ՝ նա, պետության ղեկավար դառնալով, սկսեց առաջնորդվել ռեալ իրավիճակով, որում հայտնվեց երկիրը, ու նրա պահանջմունքներով։ Հավանաբար, նրանով նույնպես չարժե հիանալ, եւ եթե Արեւմուտքը կարողանար փոխարինել Ռուսաստանին Հայաստանում, Փաշինյանը կշրջվեր այն կողմը, որտեղից փչում են Սորոսի կառույցների արձակած քամիները։ Բայց նա պրագմատիկ է եւ չի ցանկանում իր երկիրը տանել ինքնասպանության։ Իսկ ահա «Սորոսի ճտերի» համար Հայաստանն ինքնին կարեւոր չէ։ Հայրենասիրական հռետորաբանությունը նրանց կատարմամբ լոկ քողարկում է գլխավոր խնդիրը՝ Երեւանը դարձնել հակառուսական ճակատի եւս մեկ ամրակետ։
Եվ հիմա արդեն Փաշինյանը, միանգամայն հնարավոր է, իր վրա կզգա, թե ինչ է լավ ուղղորդվող եւ հրահանգավորված դժգոհ «քաղաքացիական հասարակությունը»։ Համենայն դեպս, Սորոսի ֆոնդի հետ կապված հասարակական կազմակերպությունների ակտիվացումը եւ մի շարք այլ գործոններ կարող են վկայել այն մասին, որ ամբողջ Հայաստանի վրա չէ, որ «երկինքն անամպ է»։ Չէ՞ որ իզուր չէր, որ ինքը՝ «քեռի Ջորջը», այս տարեսկզբին Հայաստանին հատուկ ուշադրություն հատկացրեց՝ իր Թվիթերում գրելով. «Հզոր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը կենսականորեն կարեւոր է երկրի դեմոկրատական ներկայի եւ ապագայի համար»։ Սորոսի խոսքերն ուղիղ հրահանգ են՝ պարտադիր կատարման համար։
Խոսքն առաջին հերթին փողի մասին է: «Բաց հասարակություն-Հայաստան» հիմնադրամի գործունեությունը սկսելուց ի վեր երկրում ՀԿ աշխատանքի համար ծախսվել է 53 մլն դոլարից ավելի: Աշխատանքի 22 տարում սա տարեկան միջինը մոտ 2,4 մլն դոլար է: Հասկանալի, որ ամեն տարի այսպես չի եղել՝ երբեմն ավելի շատ փող են տվել, այլ տարիների՝ ավելի քիչ: Բայց ահա, օրինակ, 2019-ին միայն Սորոսի հիմնադրամի գծով Հայաստանի ՀԿ-ները պետք է ստանան 2,73 մլն դոլար: 2020-ին նախատեսվում է ավելի շատ ուղարկել: Ինչը միանգամայն հասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանի համար Սորոսի հիմնադրամի 2019-2022 թվականների ծրագրերի մեջ նշված են հետեւյալ նպատակները՝ հանրապետությունում ազատական ուժերի եւ հասարակության մոդելի ամրապնդում, «Ազգային բանակի» զարգացման հայեցակարգի տապալում (լավագույն դեպքում)՝ որպես ազատական մոդելին չհամապատասխանող, հակազդեցություն ինչպես ռուսական, այնպես էլ ներհայկական «հակալիբերալ քարոզչությանը», Մոսկվայի հետ Երեւանի խզման եւ ԵՄ-ի հետ մերձեցման համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծում, երիտասարդների եւ քաղաքացիական ակտիվիստների կոնսոլիդացիա, նրանց պատրաստում (եթե պահանջվի) ակտիվ գործողությունների մասնակցելու համար, կառավարական կառույցներում, Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ կնքված համաձայնագրի կատարման վերահսկողության մեջ ՀԿ ներկայության ընդլայնում, ընտրական գործընթացների վրա ազդեցություն եւ այլն: Վիթխարի խնդիրներ, նույնիսկ եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանը փոքր երկիր է:
Եվ այդ նպատակներին հասնելու ուղղությամբ աշխատանքն արդեն ընթանում է, ընդ որում՝ միանգամից մի քանի ուղղություններով: Այսպես՝ Հայաստանում, օրինակ, նկատելիորեն ակտիվացել են տարբեր կարգի կրոնական աղանդները եւ ոչ ավանդական կրոնական այլեւայլ կառույցները՝ մորմոնները, բահաիստները, 50-ականները, ավետարանականները, «Եհովայի վկաները» եւ այլն: Նույն «Բաց հասարակություն-Հայաստան» հիմնադրամի կողմից աջակցվող այդ կառույցների ակտիվիստները տոլերանտության, հավատի հանդուրժողության, ընտրության ազատության, «քաղաքացիական ինքնագիտակցության» քողի ներքո պարբերաբար մարզային դպրոցներում եւ հանրապետության բուհերում անցկացնում են սեմինարներ, որոնց ժամանակ երեխաներին եւ ուսանողներին լուսաբանում են ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշման «խորհուրդները» եւ դրա նորմալ լինելը, սովորեցնում են «ընտանիքներում երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը (ողջույն երգիծաբաններին, արտասվեք ծնողներ), սովորեցնում են քննադատաբար ընկալել  ցանկացած գործունակ պետական իշխանությանը եւ իրավապահ կառույցները: Այս պարապմունքներին հատուկ գրավչություն է հաղորդում այն հանգամանքը, որ այսպիսի «լուսաբանման» հետ մեկտեղ այդ կառույցների եւ ՀԿ-ների ակտիվիստները նաեւ գործնական ուսուցում են անցկացնում իրենց կազմակերպած արեւելյան մենամարտերի, ձեռնամարտի եւ այլ սեկցիաների պարապմունքների ժամանակ:
Ընդ որում՝ ինչպես ընդգծում են քաջատեղյակ աղբյուրները, այսպիսի կառույցների ավելի մեծ ակտիվություն է նկատվում Գյումրիում, Սպիտակում, Ապարանում, Վանաձորում, Սիսիանում, Մեղրիում: Տարօրինակ կերպով այս բնակավայրերը միացնող ուղին համընկնում է Հայաստանի համար ռազմավարական կարեւորության տրանսպորտային ճանապարհներին, որոնք Հայաստանը կապում են Վրաստանի եւ Իրանի հետ: Պատահակա՞ն համընկնում է: Եթե հաշվի առնենք, որ «դժգոհ քաղաքացիների» ճանապարհներ վրա դուրս գալու պարագայում երիրը կհայտնվի գործնականում լիակատար տրանսպորտային մեկուսացման եւ շրջափակման մեջ, սա հազիվ թե պատահականություն լինի: Հարց է ծագում՝ արդյոք այս բոլոր կառույցներն իսկապե՞ս զբաղված են բացառապես կրոնական գործունեությամբ:
Կամ, օրինակ, մեկ այլ նրբերանգ: Մի շարք ՀԿ-ների կողմից վերջին շրջանում բազմիցս հայտարարություններ են հնչել, որոնք միանգամայն հստակ ուղերձ ունեն, որ ղարաբաղցիների համար, իբր, ինչը լավ է, երեւանցիներին ամենեւին պետք չէ: Եվ ահա, այս բաժանումը երեւանցիների, գյումրեցիների, ապարանցիների, սպիտակցիների, ղարաբաղցիների, վանաձորցիների եւ այլն, որը դրված է ոչ այնքան նկատելի կենցաղային մակարդակում, հստակ ծառայում է նաեւ ժողովրդի միասնության պառակտման խնդրի լուծմանը, ինչպես նաեւ աշխատանքը ընդդեմ ավանդական ընտանեկան արժեքների, եւ չարժե թաքցնել, որ նույն կրոնական միասնության դեմ, քանի որ Հայ առաքելական եկեղեցին «հանուն ժողովրդավարության պայքարողների» կարեւագույն թիրախներից մեկն է: Իսկ այս բոլոր ՀԿ-ների «հովհարաձեւ» կառուցվածքը, որոնց ֆինանսավորում է ոչ միայն Սորոսը, այլեւ ԱՄՆ եւ ԵՄ տարբեր հիմնադրամներ, թույլ է տալիս կազմակերպել «օբյեկտի» համալիր մշակում տարբեր կողմերից եւ դիրքերից: Սա հատկապես վերաբերում է երիտասարդներին, որոնք խառնվածքով եւ բնույթով ի բնե ավելի ըմբոստ են, քան սեփական կենսափորձով մարդիկ:
Ուստի հոդվածի սկզբում հիշատակված Փաշինյանի ռանդեվուն արմատական ազգայնական «Սասնա ծռերի» առաջնորդների հետ առավել ախտանշային է երեւում, քանի որ բոլորովին վերջերս Նիկոլ Վովանովիչը, երբ նրանք պահանջել էին խորհրդարանի ընտրություններից հտո 1-1,5 տարի անց եւս մեկ արտահերթ անցկացնել, նրանց սպառնացել էր «ասֆալտի հոտն զգալ», եթե հետո եւս «բարեկրթությունը թուլության հետ շփոթեն»: Ի՞նչ կարող էր եղած լինել, որ վարչապետը գնաց «Սասնա ծռերի» ծայրահեղականների հետ խոսակցության, որը չկարողացավ անգամ հաղթահարել  քաղաքական մարգինալների 5-տոկոսանոց շեմը: Ռուսատյաց արմատականների աջակցությունը ստանալու, «իքս» ժամին նրանցից որոշ ուժային թեւ ստեղծելու փո՞րձ է: Դիմելով այն փաստին, որ 2018-ին Փաշինյանը, իշխանության գալուց հետո դադարեցրեց «Սասնա ծռերի» ակտիվիստների դեմ գործի դատաքննությունը, որի արդյունքում զինյալների մի մեծ խումբ պարզապես ազատվեց:
Սա պատրանք է: Դժվար պահին նրանց վրա հենվելը նշանակում է սեփական դատավճռի կայացում: Նախկին նախագահ Յանուկովիչը, որի օրոք Ուկրաինայում արմատական ազգայնականների հետ խաղարկումները եւ նրանց պետական հովանավորությունը հասել էին բարձր մակարդակի, կարող է պատմել, թե ինչպես հենց նրանք իր հետ միասին «թաղեցին» այն Ուկրաինան: Ի դեպ, Սորոսի հիմնադրամի հետ կապված նույնպիսի տեղական ՀԿ-ների օգնությամբ: Եվ եթե անկեղծ խոսենք, ապա «Սասնա ծռերի» արմատականները, որոնք Սորոսի հետ են կապված գործնականում նրանց կառույցի Հայաստան մտնելու ժամանակներից, իրավիճակի սրման դեպքում կկատարեն նրա ցուցումներն ու հանձնարարականները, այլ ոչ թե իրենց տեղական իշխանության հրահանգները: Սորոսը մյուսներից ավելի լավ է յուրացրել իշխանությունը փողի վերածելու բարձր արվեստը, որ հետո ավելի մեծ փող վաստակի:
Արդեն ոչ մեկ տասնամյակ Սորոսն իր ամբողջ գործունեությամբ անընդհատ դասեր է տալիս, որ չի հանդարտվի այնքան ժամանակ, մինչեւ չհասնի նպատակին կամ մինչեւ իրեն եւ իր ակտիվիստներին թույլ չեն տալիս:

Издание «Комсомольская правда» посвятил статью влиянию фонда Сороса в Армении и действиям властей страны. Представляем статью Александра Гришина «Уроки от Сороса» с некоторыми сокращениями.
Достаточно большой резонанс в Армении получила встреча премьер-министра страны Никола Пашиняна с представителями крайне радикальной политической партии «Сасна црер» Жирайром Сефиляном и Гарегином Чугасзяном. Делать мероприятие публичным изначально не планировалась, но, как говорится, шила в мешке не утаишь.
Для непосвященных в нюансы армянской политической жизни это рандеву кажется тем более удивительным, что «Сасна црер» («Сасунские храбрецы») известна в стране не просто как партия, теоретически принимающая вооруженное восстание (терроризм) в качестве метода политической борьбы, но и реализующая его на практике.
Именно активисты этой партии в 2016-м осуществили налет на полк ППС, убили трех полицейских, еще несколько захватили в заложники, а попутно еще и ограбили банкомат. И координировал их действия не кто иной как Чугасзян, сбежавший после того, как спецслужбы выявили его роль в налете и «всплывший» на поверхности после того, как «революция» привела к власти Пашиняна. Более осведомленные товарищи не увидели во встрече Пашиняна с радикалами ничего особо выдающегося, поскольку для них не секрет, что Гарегин Чугасзян очень тесно связан не с кем-нибудь, а с самим Джорджем Соросом. Тем самым возмутителем спокойствия чуть ли не в половине стран Евразии и других материков, которого по какой-то нелепости продолжают именовать филантропом. И чьи фонды Института «Открытое общество» мутят воду в этих странах, преследуя четко выраженные политические и идеологические цели, маскируясь как бы благотворительностью и защитой прав человека.
В свое время «соросята» вовсю порезвились в России, Белоруссии, Азербайджане, Узбекистане, Турции и т.д. Но где-то в этих странах им пришлось сворачивать лавочку, где их, как и все иностранные НПО, взяли в жесткие рамки государственного контроляСейчас структуры, финансируемые фондом Джорджа Сороса (урожденного венгерского еврея Дьйордя Шварца) работают более, чем в 30 странах мира, на каждом континенте. И много где добиваются успеха.
Прекрасный тому пример – нынешняя Армения и несколько других стран на постсоветском пространстве. Ни для кого в Ереване и других городах Армении не является секретом, что Институт «открытое общество – Армения», являющийся частью международной сети «Открытого общества» Сороса, после прихода к власти Никола Пашиняна занял центральное место в блоке местных НПО и очень сильно укрепил свои позиции. Более 60 организаций в Армении сотрудничают со структурами Сороса, получают от них гранты, проводят исследования по заданным темам и формируют общественное мнение в нужном направлении. В центре их внимания, преимущественно, журналисты, молодежь, перспективные уже в недалеком будущем политики. При этом, именно связанные с фондами Сороса структуры стали самыми активными в навязывании своего видения всему обществу. Как это водится, только их взгляд правильный, потому что это взгляды людей с «правильными чистыми лицами». Кстати, именно «соросята», если так называть «птенцов этого гнезда», выступили во главе с НПО «Хельсинкская гражданская ассамблея — Ванадзор» (ХГАВ) в защиту террористов «Сасна црер. Вряд ли у кого вызовет удивление, что целый ряд активных участников и руководителей структур, связанных с Соросом, были или стали видными фигурами в армянском политикуме. Опустим имена и фамилии, они все равно ничего не скажут читателям, но даже краткий перечень занимаемых ими должностей впечатлит любого. Председатель Национального собрания Армении (глава парламента), вице-спикер Нацсобрания, замруководителя аппарата премьер-министра, руководитель аппарата Правительства Армении, вице-премьер, секретарь Совета Национальной Безопасности, министр образования и науки и замминистра, министр здравоохранения, министр территориального управления и инфраструктуры, экс-министры по делам диаспоры, культуры, юстиции и т.д. и сейчас не оставшиеся без должностей, депутаты парламента, глава комиссии по избирательным реформам, глава кадастровой службы… И, как главный цветочек на этой клумбе, глава Специальной следственной службы страны Сасун Хачатрян, являющийся братом главы Фонда «Открытое общество – Армения» Давида Хачатряна. Даже половины должностей, честно говоря, еще не названо, а уже полное ощущение, что нет такой госструктуры в республике, в которой бы на руководящем посту не было бы связанного со структурами Сороса функционера. А еще есть десятки ньюсмейкеров и членов всякого рода делегаций и экспертов.
Все структуры Сороса так или иначе нацелены на свержение той власти, которая не устраивает тех, кого можно именовать «глобалистским Западом». Миллионы долларов идут через эти структуры, чтобы в нужный момент вспыхнула, закрутила, завертела очередная «цветная революция». И то, что все эти многочисленные НПО вместе со структурами Сороса поддержали «мирный переворот» в Ереване, в результате которого Пашинян пришел к власти, не должно кого-либо успокаивать.
Никол Вованович, сейчас об этом можно говорить уже совершенно открыто, не оправдал тех надежд, что возлагались на него «той стороной». Он не развернул Армению в сторону от России на Запад, не стал вести антироссийскую ни риторику, ни политику. При всех своих плюсах и минусах он, став во главе государства, начал исходить из реальной ситуации, в которой оказалась страна и ее потребностей. Наверное, им тоже не стоит очаровываться, и сели бы Запад мог заместить Россию в Армении, Пашинян бы повернул в ту сторону, куда дуют ветры, испускаемые структурами Сороса. Но он прагматик и не хочет вести свою страну к самоубийству. А вот «соросятам» сама по себе Армения не важна. Патриотическая риторика в их исполнении лишь замаскировывает главную задачу – сделать Ереван еще одним форпостом на антироссийском фронте.
И теперь уже Пашиняну, вполне возможно, предстоит на себе ощутить, что такое хорошо направляемое и проинструктированное недовольное «гражданское общество». Во всяком случае, активизация НПОР, связанных с Фондом Сороса и целый ряд других фактов может свидетельствовать о том, что не над всей Арменией «безоблачное небо». Не зря ведь сам «дядюшка Джордж» в начале нынешнего года уделил Армении особое внимание, написав в своем Твиттере: «Мощная поддержка гражданского общества в Армении жизненно важна для демократического настоящего и будущего страны». Слова Сороса – прямая инструкция, обязательная для исполнения.
В первую очередь речь идет о деньгах. С начала деятельности фонда «Открытое общество – Армения» на работу НПО в стране было потрачено свыше 53 млн долларов США. За 22 года работы это, в среднем, около 2,4 млн долларов в год. Понятно, что год на год не приходился, когда-то денег давали больше, в другие годы меньше. Но вот, например, на 2019-й только по линии Фонда Сороса НПО Армении должны получить 2,73 млн долларов. На 2020-й планируется направить еще больше. Что вполне понятно, если учесть, что в планах Фонда Сороса для Армении на 2019-2022 годы обозначены следующие цели: укрепление либеральных сил в республике и модели общества, срыв (в идеале) концепции развития «Национальной армии», как не отвечающей либеральной модели, противостояние как российской, так и внутриармянской «антилиберальной пропаганде», создание наиболее благоприятных условий для разрыва Еревана с Москвой и сближения с ЕС, консолидация молодежи и гражданских активистов, их подготовка для участия в активных действиях (если потребуется), расширение присутствия НПО в правительственных структурах, контроле за выполнением соглашения между Арменией и ЕС, влияние на избирательные процессы и т.д. Гигантские задачи, даже если учесть, что Армения очень небольшая страна.
И работа по достижению этих целей идет уже вовсю, причем, сразу по нескольким направлениям. Так, например, в Армении заметно активизировались различного рода религиозные секты и прочие структуры нетрадиционных религий: мормоны, бахаисты, Пятидесятники, евангелисты, «Свидетели Иеговы» и т.д. Поддерживаемые все тем же Фондом «Открытое общество – Армения», под сурдинку о толерантности, веротерпимости, свободу выбора, «гражданской самосознательности», активисты этих структур на регулярной основе проводят в провинциальных школах и вузах республики семинары, где посвящают детей и студентов в «таинства» нетрадиционной сексуальной ориентации и ее нормальности, обучают «защите прав детей в семьях» (привет ювеналам, плачьте родители), учат критически воспринимать любую дееспособную государственную власть и правоохранительные структуры. Особую пикантность этим занятиям придает то обстоятельство, что наряду с таким «просвещением» активисты этих структур и НПО проводят и практическое обучение на занятиях организованных ими секций восточных единоборств, рукопашного боя и так далее.
Причем, как подчеркивают хорошо осведомленные источники, наибольшая активность подобных структур замечена в Гюмри, Спитаке, Апаране, Ванадзоре, Сисиане, Мегри. Странным образом соединяющая эти населенные пункты линия совпадает со стратегическими важными для Армении транспортными путями, связывающими Армению с Грузией и Ираном. Совпадение? Если учесть, что в случае выхода на дороги «недовольных граждан», страна окажется в практически полной транспортной изоляции и блокаде. Вряд ли это случайность. Возникает вопрос, а действительно ли все эти структуры заняты исключительно религиозной деятельностью?
Или, например, другой нюанс. В последнее время со стороны ряда НПО не раз звучали заявления, имеющие совершенно четкий посыл, что, мол, хорошо для карабахцев, ереванцам совсем не нужно. И вот это разделение на ереванцев, гюмрийцев, апаранцев, спитакцев, карабахцев, ванадзорцев и т.д., которое пролегает как бы на не столь заметном бытовом уровне, точно так же служит решению задачи подрыва единства народа, как и работа против традиционных семейных ценностей и, не стоит этого скрывать, того же религиозного единства, поскольку армянская апостольская церковь является одной из важнейших целей для «борцов за демократию». А «зонтичная» структура всех этих НПО, финансируемых не только Соросом, но и через различные фонды США и ЕС, позволяет организовать комплексную обработку «объекта» с разных сторон и позиций. Особенно, что касается молодежи, изначально более бунтарской по темпераменту и складу характера, чем люди с собственным жизненным опытом.
А потому упомянутое в начале статьи рандеву Пашиняна с лидерами радикальных националистов из «Сасунских храбрецов» выглядит тем более симптоматично, что еще недавно Никол Вованович пригрозил им, когда они требовали провести через год-полтора после внеочередных выборов парламент еще одни внеочередные, что они могут «вкусить запах асфальта», если и дальше будут путать «благовоспитанность со слабостью». Что же такое могло случиться, что премьер пошел на разговор с экстремистами из «Сасна црер» (СЦ), не сумевшими преодолеть даже 5-процентный барьер политическими маргиналами? Попытка заручиться поддержкой русофобствующих радикалов, сформировать из них некое силовое крыло для часа «Х»? Апеллируя к тому, что в 2018-м Пашинян после своего прихода к власти приостановил судебный процесс по уголовному делу активистов СЦ, в результате чего большая группа боевиков просто вышла на свободу.
Это иллюзия. Опираться на них в трудный час означает самому подписать себе свой приговор. Экс-президент Янукович, при котором заигрывания с националистами-радикалами на Украине и государственное спонсирование их достигли высокого уровня, может рассказать, как именно они «похоронили» вместе с ним ту Украину. Кстати, при помощи таких же местных НПО, связанных с Фондом Сороса. И уж, если говорить напрямую, то радикалы «Сасна Црер», связанные с Соросом практически со времени захода его структур в Армению, в случае обострения ситуации будут исполнять его указания и рекомендации, а не распоряжения своей местной власти. Сорос гораздо лучше других освоил высокое искусство превращать власть в деньги, чтобы монетизировать ее затем в еще большие деньги.
Всей своей деятельностью Сорос на протяжении уже не одного десятилетия дает непрерывные уроки, что он не успокаивается до тех пор, пока не достигнет цели, или пока ему и его активистам это позволяют.  (Продолжение следует)