Բարձրանում է հայերի եւ Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի ղեկավարության եւ ադրբեջանցի պաշտոնյաների կոշտ հռետորաբանության մակարդակը։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսպիսի տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ մեկնաբանելով «Վալդայ» բանավիճային ակումբում Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները։
Ինչպես նկատեց քաղաքագետը, դա վերջին ժամանակներս առաջին նման հայտարարությունն էր։ «Այն, ինչ ասաց Ալիեւը , Ադրբեջանի ներսում շատ է ասվել։ Սակայն դա ներքին հռետորաբանություն է։ Երբեմն շփոթում են ներքին եւ արտաքին հռետորաբանությունը։ «Վալդայ»-ում դա շատ անտեղի տպավորություն թողեց։ Այնտեղ կար պետությունների 5 ղեկավար, մանցած չորսը առաջադրված թեմայով էին խոսում։ Եւ ահա Ալիեւը՝ հակամարտությունից սրված մասնավոր հարցով»,- նշեց Իսկանդարյանը։
Նրա խոսքերով, այդպիսով Ադրբեջանն իր դժգոհությունն է հայտնում իրավիճակից։
«Նժդեհի հիշատակման դեպքում կոնտենտը բացարձակ անգրագետ էր։ Նույնիսկ բացատրելն է ձանձրալի։ Սակայն «հարթակը» գտնված էր։ Կարծում եմ՝ նման հարձակումները կշարունակվեն։ Բացականչական նշաններ են դրվում։ Իսկ ի՞նչ կհրամայեք, որ նրանք անեն»,- ամփոփեց Իսկանդարյանը։

Повышается уровень жесткой риторики руководства Азербайджана и азербайджанских чиновников по отношению к армянам и Армении. Такое мнение выразил политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян на встрече с журналистами, комментируя заявления Ильхама Алиева в дискуссионном клубе «Валдай».
Как заметил политолог, это было первое такое заявление в последнее время. «То, что сказал Алиев, внутри Азербайджана говорилось много. Но это внутренняя риторика. Иногда путают внутреннюю и внешнюю риторику. На «Валдае» это выглядело чрезвычайно неуместно. Там было 5 глав государств, остальные четверо говорили на заданную тему. И тут Алиев с частным вопросом, заостренном на конфликте», - заметил Искандарян.
По его словам, таким образом Азербайджан проявляет недовольство ситуацией.
«В случае с упоминанием Нжде контент был безграмотен совершенно. Даже объяснять скучно. Но «площадка» была найдена. Думаю, подобные выпады будут продолжаться. Ставиться восклицательные знаки. А что им прикажете делать?», - заключил Александр Искандарян.