Մեխիկոյի հասարակական անվտանգության նախարարությունը հայտնել է Մեխիկոյի կենտրոնում ուժային մասշտաբային գործողությունների մասին: Ուժայինները նարկոլաբորատորիաներ, զինանոց եւ պատրաստի արտադրանքի պահեստ են հայտնաբերել, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ձերբակալվել է 31 մարդ:
«Առավոտյան համատեղ գործողություններ են անցկացվել ՌԾՈւ 147 ծառայողների, հասարակական անվտանգության նախարարության 600 աշխատակցի եւ գլխավոր դատախազության 90 գործակալների մասնակցությամբ: Կուաուտեմոկում գտնվող մի քանի շենքերում 31 մարդ է ձերբակալվել»,- հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Օմար Գարսիան:
Նրա խոսքով՝ գործողությունները նախաձեռնել են տեղի բնակիչները, որոնք բողոքել են, որ այդ վայրում զինված անձինք են բնակվում, բռնություն կիրառում, կրակոցներ հնչեցնում եւ թմրանյութեր վաճառում:
«Նախարարությանը հայտնի է դարձել Մեխիկոյի իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչների հետ հանցավոր դավադրության մասին»,- հայտնել է Գարսիան:

Министерство общественной безопасности Мехико сообщило во вторник о масштабной силовой операции в центре Мехико: силовики обнаружили сеть помещений, связанных подземным ходом, где располагались нарколаборатории, арсенал и склад готовой продукции, 31 человек задержан, передает РИА Новости
«Этим утром прошла совместная операция с участием 147 служащих ВМФ, которые обеспечили охрану периметра операции, 600 сотрудников полиции министерства общественной безопасности и 90 агентов генпрокуратуры. В нескольких зданиях, расположенных в муниципалитете Куаутемок, был задержан 31 человек», - заявил в ходе брифинга глава ведомства Омар Гарсиа, запись выступления опубликована на сайте министерства.
По словам министра, операцию инициировали местные жители, которые жаловались на вооруженных людей, насилие, стрельбу и торговлю наркотиками.
«Министерству стало известно о сговоре преступной группы с некоторыми представителями властей Мехико, которые, возможно, обеспечивали защиту этой организации, поэтому было принято решение действовать безотлагательно», - сообщил Гарсиа.