«ԳեոՊրոՄայնինգ» հանքարդյունաբերական ընկերությունների դիվերսիֆիկացված միջազգային խումբը շարունակում է աջակցել Հայաստանում տարբեր մարզական ծրագրերի։
Կարեւորելով երիտասարդների շրջանում սպորտի զարգացումը եւ առողջ ապրելակերպի մասսայականացումը, Ընկերությունը ֆինանսավորում է Երեւանում պատանեկան մարզադպրոցի կառուցումը։ Դպրոցը նախատեսված է 500 երիտասարդի մարզման եւ ուսուցման համար եւ նախատեսում է երիտասարդներին կրթել հայկական ավանդական արժեքների ոգով, սաների մեջ սերմանել հայրենասիրություն եւ անկոտրում ազգային ոգի եւ պատրաստել արժանապատիվ երիտասարդ սերունդ։
Բացի այդ, ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանում մաս-ռեսլինգի ֆեդերացիայի գլխավոր հովանավորը (Յակուտիայի ազգային սպորտաձեւ, որը 2003 թվականին գրանցվել է սպորտաձեւերի համառուսաստանյան ռեգիրստում)։ Ամեն տարի ընկերությունը ֆինանսավորում է մաս-ռեսլինգի առաջնությունը Հայաստանում։ Ընկերությունը ֆինանսավորում է նաեւ մաս-ռեսլինգի հավաքականի մասնակցութունը Եվրոպական առաջնություններում եւ աշխարհի գավաթի եզրափակիչ մրցումներում։ Այս տարի «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ 18 մարզիկներից բաղկացած հավաքական թիմը կմասնակցի աշխարհի գավաթի մրցաշարին, որը տեղի է ունենալու Լեհաստանում։
“ԳեոՊրոՄայնինգ” ընկերությունը հովանավորեց նաեւ Վարդենիս եւ Արարատ քաղաքների (որտեղ ընկերությունը ունի ակտիվներ) սպորտային թիմերի մասնակցությունը 2019 թվականի ամռանը Արցախում կայացած համահայկական օլիմպիական խաղերին։
Բացի այդ, «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունում ձեւավորվել են երկու ֆուտբոլային թիմեր, ըստ ընկերության գործունեության տարածքների՝ Սոթքի հանքի եւ Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկայի թիմերը։ Լավայգույն խաղացողներից կազմվաց հավաքական թիմը ընկերական խաղեր կանցկացնի Հայաստանում աշխատող այլ Ռուսական ընկերությունների հավաքական թիմերի հետ։ Առաջին հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել «ՌուսԱլ ԱրմենԱլ» ընկերությա հավաքականի հետ։
Ներկայումս ընկերությունն աշխատում է վոլեյբոլի, բասկետբոլի եւ մեծ թենիսի համար բազմաֆունկցիոնալ սպորտային հրապարակի կառուցման նախագծի կազմման ուղղությամբ։
«Հայաստանում ընկերության գործունեության ընթացքում մանկապատանեկան մարզական ծրագրերը մշտապես եղել են մեր ուշադրության կենտրոնում։ Մենք աջակցում ենք ծրագրերին ուղղորդվաց քաղաքացիների ֆիզիկական եւ հոգեւոր դաստիարակությանը։ Երիտասարդ սերնդի համար նախատեսված սպորտային եւ մշակութային կրթական ծրագրերը, որոնք ուղղված են հանգստի եւ առողջ ապրելակերպի կազմակերպմանը, ընկերության սոցիալական քաղաքականության կարեւոր մասն են հանդիսանում։ Մենք համակարգված ձեւով ենք մոտենում այս խնդիրների լուծմանը, նպաստելով մեր գործունեության քաղաքներում ռեսուրսների եւ համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը, այդ թվում, մանկապարտեզների եւ դպրոցների մարզադահլիճների հիմնանորոգումն է, սպորտային եւ խաղահրապարակների, լողավազանների կառուցումը։ Այս ամենը մեր համեստ ներդրումն է երիտասարդ սերնդի արդյունավետ ապագայի համար»,- ասաց ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերության նախագահ Ռոման Խուդոլին։
«ԳեոՊրոՄայնինգ» հանքարդյունաբերական ընկերությունների հայաստանյան ակտիվներն են «ԳՊՄ Գոլդ» ընկերությունը եւ «Ագարակի պղձնա-մոլիբդենային կոմբինատը»։
Հայաստանում աշխատանքի 12 տարիների ընթացքում «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության ներդրումները գերազանցել են 505 մլն․ ԱՄՆ դոլարը։ Ընկերության սոցիալական ներդրումները Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին 10 տարվա ընթացքում կազմել են 8․5 մլն․ ԱՄՆ դոլար։ «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության Հայաստանյան ակտիվներում աշխատողների թիվը կազմում է մոտավորապես 2500 մարդ։

GeoProMining - a diversified international group of mining companies continues to support the implementation of various sports programs in Armenia.
Attaching great importance to the development of sports and the promotion of a healthy lifestyle among young people, the Company finances the construction of a youth sports school in Yerevan. The school is designed for training and sports for 500 people and is intended to educate young people in the spirit of traditional Armenian values, to develop patriotism and an unbending national spirit, and to prepare a worthy young generation.
The Company is the general sponsor of the Mas-Wrestling Federation in Armenia (a national sport of Yakutia, introduced in 2003 in the All-Russian Register of Sports). Every year, the company finances the Mas-Wrestling Championship, which takes place in Armenia.
The company also finances the participation of the mass-wrestling team in the European Championships, and in the Mas-Wrestling World Cup. So this year, with the financial support of GeoProMining, a team of 18 athletes will take part in the Mas-Wrestling World Cup Championship in Poland.
GeoProMining also sponsored participation of national sports teams of the towns of Vardenis and Ararat (regions where the company has assets) in the Pan-Armenian Olympic Games, which took place in Artsakh this summer.
GPM Gold has formed two football teams, divided by territorial principle - the team of the Sotk mine and the team of the Ararat gold recovery plant. The best players will form the national team of the company, which will participate in friendly games with the teams of other Russian companies operating in Armenia. The first meeting is planned with the “RusAlArmenal” national team.
The Company now is working on a project to construct multifunctional sports fields for volleyball, basketball and tennis in the communities of its presence.
“Throughout the Company's activities in Armenia, the implementation of children's and youth sports projects has been in the focus of our attention. Sports and cultural educational programs for the younger generation aimed at organizing leisure and healthy lifestyles are an important part of the Company's social policy. We systematically approach the issue of solving this series of problems contributing to the development of resources and related infrastructure in the cities of our presence. These are the renovation of gyms in kindergartens and schools, the construction of sportplaygrounds, and also swimming pools․ Аll we mentioned above is our modest contribution to the effective future of the younger generation,” said GeoProMining President Roman Khudoliy.
The Armenian"asset portfolio of the diversified international group of mining companies GeoProMining includes the companies GPM Gold and the Agarak Copper-Molybdenum Combine (Agarak CMC).
GeoProMining investments exceeded $ 505 million for over 12 years of work in Armenia. The company's social investments in Armenia for over the past 10 years amounted to $ 8.5 million. Armenian assets of GeoProMining” employ about 2,500 people.