Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը կիրակի ասել է, որ երկրում նոր նախագահական ընտրություններ կանցկացվեն, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես նոր ընտրություններ եմ հայտարարում, որպեսզի քվեարկության միջոցով բոլիվիացի ժողովուրդն ընտրի իր նոր կառավարությունը»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակվել է սոցցանցերում։
Մորալեսի խոսքով՝ ընտրությունները կանցկացնի նոր Բարձրագույն ընտրական դատարանը։ «Ես ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորն այնպես անեն, որ լարվածությունը թուլանա։ Ես խնդրում եմ բոլորին երաշխավորել խաղաղ գոյակցություն»,- ավելացրել է նա։
Ավելի վաղ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը հրապարակել էր զեկույց, որում ասվում էր, որ «հաշվեքննիչների թիմը չի կարող հաստատել ընտրությունների արդյունքները, եւ դրա համար խորհուրդ է տալիս նոր ընտրություններ անցկացնել»։
Նախագահական ընտրությունները հանրապետությունում տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 20-ին։ Համաձայն Բարձրագույն ընտրական դատարանի հրապարակած տեղեկատվության՝ հաղթանակ է տարել պետության գործող նախագահ Էվո Մորալեսը։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ նախկին նախագահ Կառլոս Մեսան, ասել է, որ չի ընդունում Մորալեսի հաղթանակն առաջին փուլում։ Բոլիվիայում կամարտահայտման արդյունքների հրապարակումից հետո բողոքներ եւ գործադուլներ են սկսվել։ Մորալեսը արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարել եւ մեղադրել ընդդիմությանը պետական հեղաշրջում կազմակերպելու փորձի մեջ։

Президент Боливии Эво Моралес в воскресенье объявил, что в стране пройдут новые выборы главы государства, сообщает ТАСС
«Я созываю новые выборы, чтобы путем голосования боливийский народ избрал свое новое правительство», - сказал он на пресс-конференции, которая транслировалась в соцсетях.
По словам Моралеса, выборы проведет новый состав Высшего избирательного суда. «Я хочу, чтобы все сделали так, чтобы напряженность снизилась. Я прошу всех гарантировать мирное сосуществование», - добавил он.
Ранее Организация американских государств опубликовала доклад, в котором говорилось, что «команда аудиторов не может подтвердить результаты выборов и поэтому рекомендует провести новые».
Президентские выборы прошли в республике 20 октября. Согласно информации, которую опубликовал Высший избирательный суд, победу одержал действующий глава государства Эво Моралес. Его основной соперник - экс-президент Карлос Меса - заявил, что не признает победу Моралеса в первом туре. После оглашения результатов волеизъявления в Боливии вспыхнули протесты и начались забастовки. Моралес объявил режим чрезвычайного положения и обвинил оппозицию в попытке организовать государственный переворот.