Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը կիրակի ասել է, որ երկրում նոր նախագահական ընտրություններ կանցկացվեն, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես նոր ընտրություններ եմ հայտարարում, որպեսզի քվեարկության միջոցով բոլիվիացի ժողովուրդն ընտրի իր նոր կառավարությունը»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակվել է սոցցանցերում։
Մորալեսի խոսքով՝ ընտրությունները կանցկացնի նոր Բարձրագույն ընտրական դատարանը։ «Ես ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորն այնպես անեն, որ լարվածությունը թուլանա։ Ես խնդրում եմ բոլորին երաշխավորել խաղաղ գոյակցություն»,- ավելացրել է նա։
Ավելի վաղ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը հրապարակել էր զեկույց, որում ասվում էր, որ «հաշվեքննիչների թիմը չի կարող հաստատել ընտրությունների արդյունքները, եւ դրա համար խորհուրդ է տալիս նոր ընտրություններ անցկացնել»։
Նախագահական ընտրությունները հանրապետությունում տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 20-ին։ Համաձայն Բարձրագույն ընտրական դատարանի հրապարակած տեղեկատվության՝ հաղթանակ է տարել պետության գործող նախագահ Էվո Մորալեսը։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ նախկին նախագահ Կառլոս Մեսան, ասել է, որ չի ընդունում Մորալեսի հաղթանակն առաջին փուլում։ Բոլիվիայում կամարտահայտման արդյունքների հրապարակումից հետո բողոքներ եւ գործադուլներ են սկսվել։ Մորալեսը արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարել եւ մեղադրել ընդդիմությանը պետական հեղաշրջում կազմակերպելու փորձի մեջ։

Bolivian President Evo Morales announced on Sunday that a new presidential election will be held in the country, TASS reported.
The PM is convening new elections for the Bolivian people to elect their new government by voting, he said adding that the election will be held by the new composition of the High Electoral Court.
Earlier, the Organization of American States published a report stating that the team of auditors cannot confirm the election results and therefore recommends new ones.
Presidential elections were held in the republic on October 20.
According to information published by the High Electoral Court, the current head of state, Evo Morales, won. His main rival, ex-president Carlos Mesa, said he would not recognize Morales' victory in the first round. Protests broke out and strikes began after the announcement of the results. Morales declared a state of emergency and accused the opposition of trying to organize a coup.