Միացյալ Նահանգները ողջունում է ընդդիմադիր սենատոր Ժանին Անյեսի նշանակումը Բոլիվիայի նախագահի պաշտոնակատար։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի՝ Ժանին Անյեսին ուղղված դիմումում, տեղեկացնում է «Գոլոս Ամերիկի»-ն։
«ԱՄՆ-ը ողջունում է բոլիվիացի սենատոր Ժանին Անյեսի կողմից երկրի նախագահի պաշտոնակատար նշանակվելը»,- ասվում է Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունում։ Անյեսը Բոլիվիան ղեկավարում է դեմոկրատիայի անցման համար, «Բոլիվիայի սահմանադրությանը եւ Միջամերիկյան դեմոկրատական խարտիայի» սկզբունքներին համապատասխան», ընդգծել է Պոմպեոն։
«Մենք հույս ունենք աշխատել Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության, Բոլիվիայի քաղաքացիական ինստիտուտների եւ բոլիվիացի ժողովրդի հետ, որոնք կպատրաստվեն ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացմանը հնարավոր մոտ ժամկետում։ Կոչ ենք անում կողմերին առաջիկա շաբաթներին պաշտպանել դեմոկրատիան եւ ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից»,- ասել է Պետդեպարտամենտի ղեկավարը։
Անյեսը, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր Բոլիվիայի Սենատի երկրորդ փոխխոսնակի պաշտոնը, իրեն հռչակել է ժամանակավոր նախագահ այն բանից հետո, երբ հրաժարական տվեցին խորհրդարանի երկու պալատների ղեկավարները եւ երկրի փոխնախագահը։ Նախկին նախագահ Էվո Մորալեսը Բոլիվիայից հեռացել է ընտրություննների արդյունքների կեղծման պատճառով զանգվածային բողոքների հետեւանքով, եւ, ամենայն հավանականությամբ, ապաստան կստանա Մեքսիկայում։ Բանակը եւ Սահմանադրական դատարանը աջակցել են Անյեսի թեկնածությանը։

Соединенные Штаты приветствуют назначение оппозиционного сенатора Жанин Аньес на пост временного президента Боливии. Об этом говорится в обращении, которое госсекретарь США Майк Помпео направил в адрес Жанин Аньес, передает «Голос Америки».
«США приветствуют вступление боливийского сенатора Жанин Аньес в должность временного президента страны», - говорится в заявлении Майка Помпео. Аньес возглавила Боливию для перехода к демократии, «в соответствии с конституцией Боливии и согласно принципам Межамериканской демократической хартии», подчеркнул Помпео.
«Мы рассчитываем на работу с Организацией американских государств, гражданскими конституционными институтами Боливии и боливийским народом, которые будут готовиться к проведению свободных и справедливых выборов в скорейшие возможные сроки. Призываем все стороны защищать в ближайшие недели демократию и воздерживаться от насильственных действий», - заявил глава Госдепартамента.
Аньес, ранее занимавшая пост второго вице-спикера Сената Боливии, объявила себя временным президентом после того, как в отставку ушли руководители обеих палат парламента и вице-президент страны. Бывший президент Эво Моралес покинул Боливию в результате массовых протестов из-за фальсификации результатов выборов и, скорее всего, получит убежище в Мексике. Армия и Конституционный суд поддержали кандидатуру Аньес.