Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովն առաջարկում է ճանապարհ բացել իր ղեկավարած շրջանից դեպի Վրաստան, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։ Նրա խոսքով՝ այդ մայրուղին Ռուսաստանին թույլ կտար լոգիստիկա ստեղծել հարեւան երկրի հետ։ Քադիրովն ասել է, որ ճանապարհի կառուցման վերսկսման առաջարկությունն անհրաժեշտ է ներկայացնել դաշնային կենտրոնի քննարկմանը։
«Իթում Կալայից մինչեւ Վրաստան  40-50 րոպեի ճանապարհ է, եւ այնտեղ մենք ճանապարհ ենք ունեցել։ Եթե ճանապարհը բացենք, ապա Թուրքիայով արդեն Եվրոպա կհասնես, Հյուսիսային Կովկասի համար դա շատ անհրաժեշտ ճանապարհ է, ինչպես նաեւ երկաթուղին։ Ես կարծում եմ, որ մոտ ապագայում մենք պետք է բացենք ճանապարհը»,- ասել է Քադիրովը։
Մայրուղու շինարարությունը, որը Չեչնիայի բարձրլեռնային Իթում Կալայի շրջանից դեպի Վրաստան կտանի, սկսվել է հանրապետությունում առաջին ռազմական գործողության ավարտից հետո։ Վրացական կողմը սառեցրել է ճանապարհի շինարարությունը 1998-ին։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Վրաստանի իշխանությունները ծրագրում են առաջիկայում սկսել արագընթաց ավտոմայրուղու շինարարություն Ռուսաստանի հետ սահմանին, մայրուղու երկարությունը կկազմի 23 կիլոմետր։ Երկրի նախկին վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի խոսքով՝ դա կլինի Եվրոպայում ամենաբարդ ինժեներական կառույցներից մեկը՝ ամենաերկար թունելով։ Նա ճանապարհն անվանել է «պատմական նշանակության նախագիծ»։

Глава Чечни Рамзан Кадыров предлагает открыть дороги из возглавляемого им региона в Грузию, сообщает ТАСС. По его словам, такая трасса позволила бы России наладить логистику с соседней страной. Кадыров заявил, что предложения о возобновлении строительства дороги необходимо внести в федеральный центр для рассмотрения.
«От Итум-Кали до Грузии вообще ехать 40-50 минут, и там была дорога у нас. Если открыть дорогу, то это через Турцию, и уже ты доезжаешь до Европы, для Северного Кавказа это очень необходимая дорога, также и железная дорога. Я думаю, что в ближайшем будущем мы должны открывать дорогу», — сказал Кадыров.
Строительство трассы, которая ведет из высокогорного Итум-Калинского района Чечни в Грузию, началось после завершения первой военной кампании в республике. Грузинская сторона заморозила строительство дороги в 1998 году.
Ранее стало известно, что власти Грузии планируют в ближайшее время начать строительство скоростной автомагистрали к границе с Россией, длина трассы составит 23 километров. По словам бывшего премьер-министра страны Мамуки Бахтадзе, это будет одно из самых сложных инженерных сооружений в Европе с одним из самых длинных тоннелей. Он назвал дорогу «проектом исторического значения».