2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի հարազատները մեղադրել են ԱՄՆ արդարադատության նախարարությանը Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնական ներկայացուցիչների ենթադրյալ հանցակցության մանրամասները թաքցնելու մեջ, որոնք ներկայացվել են ՀԴԲ 16 էջանոց հաշվետվությունում, գրում է Daily Mail-ը։
Ուրբաթ Մանհեթենի Դաշնային դատարանում ավարտվեցին լսումները, որոնց արդյունքներով կառավարությունը հրաժարվել է հրապարակել Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնական ներկայացուցչի անունը, որն անցնում է ՀԴԲ հետաքննությամբ, ահաբեկչության հետեւանքով մոտ 3000 մարդու զոհվելու փաստով։
Զոհերի հարազատները եւ ողջ մնացածներն իրենց զայրույթն են արտահայտել այս առիթով։ Նրանք պահանջում են հրապարակել այդ տեղեկությունը 16 տարի անց։
Համաձայն տուժածների առաջին հայցի՝ ենթադրվում էր, որ Սաուդյան Արաբիան աջակցություն է ցուցաբերել Նյու Յորքում գրոհն իրականացրած «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության գործողությունների համակարգմանը։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Սաուդյան Արաբիայի մի շարք պաշտոնական անձինք աջակցել են ահաբեկիչներին մինչեւ գրոհները։
Նշվում է, որ ահաբեկչությունից երեք տարի անց ՀԴԲ-ն ավարտել է հետաքննությունը, որի արդյունքներով կազմվել է 16 էջանոց հաշվետվություն, որը գաղտնի է պահվել հասարակությունից մինչեւ օրս։

Relatives and survivors of the September 11th attacks are angry at the Justice Department for refusing to release information on Saudi Arabia's role in the attack, Daily Mail reported
A groups of survivors walked out of Manhattan Federal Court Friday upset at the government's refusal to name a key Saudi official who has been investigated by the FBI.
Relatives of the victims and survivors of the attack expressed their indignation at the government’s refusal.
They require the publication of this information for 16 years.
According to the first lawsuit of the victims, it was assumed that Saudi Arabia assisted in coordinating the activities of the al-Qaida terrorist organization, which carried out an attack on New York.
According to the prosecution, a number of Saudi officials supported terrorists before the attacks.
Three years after the terrorist attack, the FBI completed an investigation, which resulted in a 16-page report remained secret to the public to this day.