Խաչատուրյան քույրերի փաստաբանները Գլխավոր դատախազություն, Քննչական կոմիտե եւ ԱԴԾ դիմում են ուղարկել՝ պահանջելով ստուգել նրանց հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանի կապը դատախազության բարձրաստիճան աշխատակիցների հետ: ՏԱՍՍ-ին քույրերի փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը հայտնել է, որ նրանց հոր ծանոթությունը դատախազների հետ դուստրերին թույլ չի տվել դիմել ոստիկանության օգնությանը:
«Հենց Միխայիլ Խաչատուրյանի եւ այդ դատախազների միջեւ կապի առկայությունն է մեր պաշտպանյալների համար բացառել իրավապահ մարմինների օգնությանը դիմելու հնարավորությունը»,- ասել է պաշտպանը: Նա հավելել է, որ փաստաբանները Ռուսաստանի Գլխավոր դատախազությանը, ԱԴԾ-ին եւ Քննչական կոմիտեին խնդրել են ստուգել Միխայիլ Բաղդասարյանի եւ 2 դատախազների միջեւ կապի առկայությունը:
Ըստ Պարշինի՝ խոսքը Խաչատուրյանի ծանոթության մասին է 2018 թվականի հոկտեմբերին Կոստրոմայի մարզում ավտովթարի հետեւանքով զոհված գլխավոր դատախազի տեղակալ Սահակ Կարապետյանի եւ Մոսկվայի Հյուսիսարեւելյան վարչական շրջանի գործող դատախազ Անրի Ռիզաեւի մասին է: Պարշինն ընդգծել է, որ նախաքննության ժամանակ այս վարկածը չի ստուգվել, մինչդեռ գործի նյութերում նրանց միջեւ նամակագրություն կա «իր հարցերի եւ խնդիրների լուծման համար» դատախազության աշխատակիցներին դիմելու վերաբերյալ, որը վկայում է նրանց ծանոթության մասին:
Հիշեցնենք, որ 57-ամյա Միխայիլ Խաչատուրյանի դին հայտնաբերվել էր հուլիսի 27-ի երեկոյան Մոսկվայի Ալտուֆեւսկի խճուղում բազմաթիվ կտրած-ծակած վերքերով։ Ըստ քննության տվյալների՝  նրան սպանել են երեք դուստրերը անձնական հակակրանքի հողի վրա։ Աղջիկները հարցաքննության ժամանակ խոստովանել են մեղքը եւ պարզաբանել, որ հոր հետ անբարյացակամ հարաբերություններ էին հաստատվել, քանի որ նա երկար ժամանակ իրենց բարոյական եւ ֆիզիկական տառապանքներ է պատճառել։ Հետմահու հոգեբանա-հոգեբուժական փորձաքննությամբ պարզվել է, որ Խաչատուրյանի մոտ անձի խանգարում կար, իսկ ավագ դստեր մոտ փորձագետները հայտնաբերել են հոր կողմից ոտնձգությունների եւ ծանակման հետեւանքով հոգեկան խանգարում:
2018 թվականի օգոստոսի 2-ին Մոսկվայի Օստանկինսկի դատարանը Խաչատուրյան քույրերին կալանավորել էր: Սեպտեմբերի 27-ին Բասմանի դատարանը փոփոխել էր նրանց նկատմամբ խափանման միջոցը որոշակի գործողությունների արգելքով, որից հետո նրանք դատարանի դահլիճից ազատ էին արձակվել: Ընտրված խափանման միջոցի համաձայն՝ աղջիկները չեն կարող գիշերային ժամերին լքել բնակության վայրը եւ միմյանց հետ շփվել:
Քույրերին մեղադրանք է առաջադրվել վերջնական խմբագրմամբ ՌԴ ՔՕ 105-րդ հոդածի երկրորդ մասով՝ «Մի խումբ անձանց կողմից նախնական դվադրությամբ սպանություն»: Միեւնույն ժամանակ, մեղադրանքի մեջ նշվում է, որ աղջիկների գործողությունները հրահրվել են իրենց հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանի գործողություններով: Փաստաբանները պնդում են, որ աղջիկներն իրենց գործողություններն իրականացրել են անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության շրջանակում, քանի որ նրանց հայրը երկար տարիներ բռնության է ենթարկել նրանց: Մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները ծանոթանում են 30 հատորանոց քրեական գործի հետ:

Адвокаты сестер Хачатурян направили в Генпрокуратуру, Следственный комитет и ФСБ заявление с требованием проверить связь их отца Михаила Хачатуряна с высокопоставленными сотрудниками прокуратуры. Как сообщил ТАСС https://tass.ru/ адвокат одной из сестер Алексей Паршин, знакомство их отца с прокурорами не давало обращаться дочерям за помощью в полицию.
«Именно наличие связей между Михаилом Хачатуряном и этими прокурорами исключало для наших подзащитных возможность обратиться за помощью в правоохранительные органы», - сказал защитник. Он добавил, что адвокаты попросили Генпрокуратуру, ФСБ России и Следственный комитет проверить на наличие связей между Михаилом Хачатуряном и двумя прокурорами.
По словам Паршина, речь идет о знакомстве Хачатуряна с погибшим в октябре 2018 года в авиакатастрофе в Костромской области замгенпрокурора Сааком Карапетяном и действующим прокурором СВАО по Москве Анри Ризаевым. Адвокат Паршин подчеркнул, что в рамках предварительного следствия эта версия проверена не была, но между тем в материалах дела имеется переписка между ними, которая свидетельствует об их знакомстве, об обращении Михаила Хачатуряна к сотрудникам прокуратуры «для решения своих вопросов и проблем».
Тело 57-летнего Михаила Хачатуряна с множественными колото-резаными ранениями было обнаружено 27 июля 2018 года в доме на Алтуфьевском шоссе в Москве. На допросе девушки признали вину и пояснили, что у них сложились неприязненные отношения с отцом, так как он на протяжении длительного времени причинял им моральные и физические страдания. Посмертная психолого-психиатрическая экспертиза позднее установила, что у Хачатуряна были расстройства личности, а у старшей сестры эксперты выявили расстройства психики на почве домогательств и издевательств со стороны отца.
2 августа 2018 года Останкинский суд Москвы арестовал сестер Хачатурян, а 27 сентября Басманный суд изменил им меру пресечения на запрет определенных действий, они были освобождены в зале суда. Согласно избранной обвиняемым мере пресечения, они не могут покидать свои дома в ночное время и общаться друг с другом.
Сестрам предъявлено обвинение в окончательной редакции: им вменяется убийство, совершенное группой лиц по предварительному сговору (п. «ж» ч. 2 ст. 105 УК РФ). При этом в обвинении следствие указывает, что их действия были спровоцированы действиями потерпевшего Михаила Хачатуряна. Адвокаты настаивают, что свои действия девушки совершили в рамках необходимой обороны от продолжавшегося многие годы насилия со стороны отца. Обвиняемые, их защитники и потерпевшая сторона ознакомились с 30 томами уголовного дела.