Նոյեմբերի 26-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրին:
Ողջունելով Արլեմ Դեզիրին, ով Հայաստանում է գտնվում Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության 15-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով, նախարար Մնացականյանը գոհունակությամբ հայտնեց, որ տարբեր մակարդակներով նմանօրինակ կանոնավոր փոխշփումները վկայում են ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի եւ ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների միջեւ հաստատված սերտ եւ կառուցողական համագործակցության մասին:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը մշտապես սատարում է գրասենյակի մարդկային եւ ֆինանսական կարողությունների ամրապնդմանը, առկա երկխոսության շարունակականության ապահովմանը: Նախարար Մնացականյանը նաեւ վերահաստատեց իր աջակցությունը ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի կողմից նախաձեռնված բարեփոխումներին:
Նախարար Մնացականյանը եւ ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դեզիրը մտքերի հանգամանալից փոխանակում ունեցան ԵԱՀԿ տարածաշրջանում մամուլի ազատությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
ԱԳ նախարարն առանձնակի կարեւորեց Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներում խոսքի եւ մամուլի ազատության ապահովումը:

On November 26, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan received Harlem Désir, the OSCE Representative on Freedom of the Media.
Welcoming Désir, who is in Armenia to participate in the international conference dedicated to the 15th anniversary of the Human Rights Defender's institution of Armenia, Minister Mnatsakanyan said that such interactions attest to the close and constructive cooperation established between the Office of the OSCE Representative on Freedom of the Media and the relevant state bodies of Armenia.
The FM noted that Armenia has always supported the aforesaid office in strengthening its human and financial capacity and ensuring the continuity of the existing dialogue. Minister Mnatsakanyan also reaffirmed his support for the reforms initiated by the OSCE Representative on Freedom of the Media.
Zohrab Mnatsakanyan and Harlem Désir exchanged views on press freedom in the OSCE region.
The Armenian FM attached special importance to ensuring freedom of speech and press in the domestic political processes in Armenia.