ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված եւ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական եւ դատավարական այլ գործողություններ՝ երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ խնամքը ստանձնելու նպատակով երկու երեխաների առքի փորձ կատարելու համար:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2019թ. նոյեմբերի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթ է ընդունվել որդեգրման գաղտնիքը հրապարակելու, որդեգրման համաձայնություն տալուն հակելու, խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, առեւտրային կաշառք տալու, առեւտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքերի առթիվ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործը:
Ըստ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ Հայաստանում գործող բժշկական կենտրոնի եւ պետական հաստատությունների մի շարք ծառայողներ 2016-2018 թվականների ընթացքում ուղղակի դիտավորությամբ, շահադիտական դրդումներով, շուրջ մեկ տասնյակից ավելի ծննդկանների հակել են որդեգրման նպատակով իրենց երեխաներից հրաժարվելուն եւ իրենց կամքին հակառակ որդեգրման համաձայնություն տալուն։
Նախաքննության ընթացքում իրականացված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է որդեգրման եւ երեխաների առքի փորձ իրականացրած անձանցից մեկի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Երեւան քաղաքի բնակչուհի՝  ծնված 1976 թվականին:
Փաստական տվյալների համաձայն՝ 43-ամյա կինը, օգտվելով երեխայի խնամքն ստանձնելու ցանկություն հայտնած անձանց՝ որդեգրման գործընթացից անտեղյակ լինելու հանգամանքից, 2018-2019թթ. ընկած ժամանակահատվածում պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի դեպքում օտարերկրյա, մյուս դեպքում՝ ՀՀ քաղաքացիների հետ՝ համապատասխանաբար՝ 20.000 եվրո եւ 5.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց նախաձեռնել վերջիններիս կողմից խնամքը ստանձնելու նպատակով, Հայաստանի մանկատներում գտնվող առողջ երեխաների որդեգրումը:
Իր անձնական կապերն օգտագործելով՝ 43-ամյա կինը փորձել է որպես որդեգրող հաշվառված մյուս անձանցից առաջնահերթության կարգով կազմակերպել երեխաների որդեգրումը, իսկ իր կողմից՝ պայմանավորված գումարների դիմաց երեխաների փաստացի առքը, սակայն չի կարողացել իր նպատակն ավարտին հասցնել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 43-ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ: Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը՝ միեւնույն ժամանակ թույլատրելի համարելով այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի կիրառումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները՝ ապօրինի որդեգրման գործընթացին մասնակից բուժհաստատությունների, պետական պատասխանատու հիմնարկների համապատասխան աշխատակիցների, ինչպես նաեւ տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

В управлении по расследованию преступлений трафикинга, против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжаются активные следственные и иные процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств случаев незаконного усыновления детей.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.Am в пресс-службе Следственного комитета Армении, одному лицу предъявлено обвинение в попытке купли двух детей.
18-го ноября в производство Следственного комитета РА принято уголовное дело, возбужденное в следственном департаменте СНБ РА по факту разглашения тайны усыновления, склонения к даче согласия на усыновление, получения ухода за ребенком с целью передачи его, продажи ребенка, дачи коммерческой взятки, злоупотребления полномочиями служащими коммерческих или иных организаций, превышения должностных полномочий.
По данным следствия, ряд служащих действующего в Армении медицинского центра и государственных учреждений в течение 2016-2018 годов преднамеренно, из корыстных побуждений склонили более десятка рожениц к отказу от своих детей с целью усыновления и  согласию на усыновление вопреки своей воле.
В результате неотложных следственных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, была установлена личность одного лица, совершившего попытку усыновления и покупки ребенка. Речь идет о жительнице Еревана 1976 года рождения.
Согласно данным следствия, 43-летняя женщина, пользуясь неосведомленностью лиц, пожелавших взять на себя уход за ребенком, в 2018-2019 гг. достигла договоренности - в одном случае с иностранными гражданами, в другом с гражданами Армении, соответственно, за 20.000 евро и 5.000 долларов США, инициировать усыновление здоровых детей, находящихся в детских домах Армении.
Используя свои личные связи, 43-летняя женщина попыталась организовать усыновление детей в первоочередном порядке, однако не смогла довести свою цель до конца по независящим от нее обстоятельствам.
На основании полученных доказательств 43-летней женщине предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 34-168 Уголовного кодекса Армении. Следователь представил в суд ходатайство о применении в ее отношении ареста в качестве меры пресечения.