ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենն իր Twitter-յան էջում մեկնաբանել է Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունումը:
Ողջունելով ԱՄՆ Սենատի կողմից բանաձեւի ընդունումը՝ Բայդենը նշել է. «Եթե մենք անցյալն ամբողջությամբ չընդունենք, ապա «այլեւս երբեք» բառերը կկորցնեն իրենց իմաստը: Փաստերը պետք է նույնքան հստակ եւ համոզիչ լինեն ինչպես ապագա սերունդների համար, այնպես էլ նրանց, որոնց հիշողությունները մռայլված են ողբերգությամբ»,- նշել է Բայդենը:
Նշենք, որ ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը: Բանաձեւը 4-րդ անգամ ներկայացրել էին սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը եւ Թեդ Քրուզը:
Ավելի վաղ բոլոր փորձերը կանխվում էին այլ սենատորների կողմից, որոնք բանաձեւի վրա վետո էին կիրառում Սպիտակ տան խնդրանքով: Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը նույնպես բանաձեւ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին:

Бывший президент США Джо Байден прокомментировал в своем Twitter принятие Сенатом США резолюции о признании Геноцида армян.
Поприветствовав принятие Сенатом США резолюции, Байден отметил: «Если мы полностью не признаем прошлое, то слова «никогда больше» потеряют смысл. Факты должны быть такими же ясными и убедительными для будущих поколений, как и для тех, чьи воспоминания омрачены трагедией», - отметил Байден.
Отметим, что Сенат США единогласно принял резолюцию о признании Геноцида армян. Резолюция была представлена сенаторами Робертом Менендесом и Тедом Крузом в 4-ый раз.
Ранее все попытки пресекались другими сенаторами, которые накладывали вето на резолюцию по просьбе Белого дома. Палата представителей Конгресса также приняла резолюции о признании Геноцида армян.