Իրաքը որոշել է Բաղդադում իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի եւ շիական աշխարհազորի հրամանատարներից մեկի՝ Աբու Մահդի ալ Մուհանդիսի սպանությունից հետո իր երկրի տարածքում ամերիկացի զինվորականների գործունեությունը սահմանափակել, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Իրաքի Զինված ուժերի հրամանատարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբդել Քարիմ Խալյաֆը:
«Նրանք կարող են գործել միայն իրաքյան կողմի համաձայնությամբ, բայց թիկունքից այդպիսի հարվածից հետո մենք նրանց աշխատանքն, իհարկե, կսահմանափակենք»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Խալյաֆը նաեւ հավելել է, որ քննություն է կատարվում բոլոր նրանց դեմ, որոնք կարող էին տեղեկություն ունենալ սպանված իրանցի գեներալի եւ նրան ուղեկցող անձանց տեղաշարժման մասին, մասնավորապես՝ Դամասկոսից Բաղդադ նրա թռիչքի եւ բաղդադյան օդանավակայանից դուրս գալու մասին:
«Այո, քննություն է կատարվում: Քննչական գործողությունները կառնչվեն բոլորին, ովքեր կարող էին օդանավակայանի ներսում որեւիցե տեղեկություն ունենալ»,- պարզաբանել է նա:
Մեկնաբանելով իրաքցի զինվորականների ուսուցման ՆԱՏՕ-ի աշխատանքի դադարեցումը՝ Խալյաֆը շեշտել է, որ Իրաքն այս ոլորտում սեփական հնարավորություններ ունի: «Իրաքը կարող է այս խնդիրը հաղթահարել, ինչպես նաեւ իր տարածքի պաշտպանության խնդիրը: Կոալիցիայի ուժերն, իհարկե, օդից օգնել են, բայց մնացյալը կատարել են իրաքցի զինվորականները»,- նշել է գործակալության զրուցակիցը:
Հունվարի 3-ի գիշերը ԱՄՆ-ն Բաղդադի օդանավակայանի շրջանում  գործողություն է անցկացրել Իրանի բանակի էլիտար ստորաբաժանման՝ «Ղուդս» հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի եւ իրաքյան շիական աշխարհազորի ղեկավարի տեղակալ ալ Մուհանդիսի դեմ:

Ирак принял решение ограничить деятельность американских военных на территории своей страны после убийства в Багдаде иранского генерала Касема Сулеймани и одного из командиров шиитского ополчения Абу Махди аль-Мухандиса, заявил РИА Новости официальный представитель командующего Вооруженными силами Ирака Абдель Карим Халяф.
«Они могут действовать только с согласия иракской стороны, но после такого удара в спину, конечно, мы ограничим их работу», - сказал собеседник агентства.
Халяф также добавил, что проводится расследование в отношении всех, кто мог иметь информацию о передвижении убитого иранского генерала и сопровождавших его лиц, в частности, о его перелете из Дамаска в Багдад и переезде из багдадского аэропорта.
«Да, расследование проводится. Следственные мероприятия коснутся всех, кто мог иметь какую-либо информацию внутри аэропорта (Багдада - ред.)», - пояснил он.
Комментируя приостановку работы НАТО по обучению иракских военных, Халяф подчеркнул, что у Ирака есть собственные возможности в этой области. «Ирак сам способен справиться с этой задачей, как и с задачей по защите своей территории. Конечно, силы коалиции помогали с воздуха, но остальное выполняли иракские военные», - отметил собеседник агентства.
В ночь на 3 января США провели в районе международного аэропорта Багдада операцию против командующего элитным подразделением армии Ирана - силами специального назначения «Кудс» генерала Касема Сулеймани и заместителя главы иракского шиитского ополчения аль-Мухандиса.