Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն կոնյակի անվանափոխումը կարող է հանգեցնել պահանջարկի կտրուկ անկման, ինչպես նաեւ արտադրանքի ինքնարժեքի մեծացման: Այս մասին նշում է «Իզվեստիան»՝ վկայակոչելով «Ռոսալկոհոլկարգավորմանը» առընթեր աշխատանքային խմբի դիտողությունները ԵՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի վերաբերյալ, որոնք ուղարկվել են Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարություն:
Ըստ փաստաթղթի՝ հիմնական ծախսերն ուղղվելու են նոր տեխնոլոգիական փաստաթղթերի, դիզայներական մակետների եւ պիտակների մշակմանը: Անցկացվելու է նաեւ մարքեթինգային վերլուծություն, տեխնիկական կանոնակարգին համապատասխանության հաստատման կրկինակի ընթացակարգեր, իսկ դա կհանգեցնի արտադրողների համար լրացուցիչ ծախսերի եւ արտադրանքի արժեքի աճի: Սրա հետ կապված կնվազեն արտադրության եւ կոնյակի իրացման ծավալները, բոլոր մակարդակներում բյուջետային եկամուտները: Դրանից բացի, Միության տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն՝ 2021 թվականից օգտագործվելու է «գինու թորումից թունդ ըմպելիք բրենդիի (կոնյակ) համար»: Բիզնեսի ներկայացուցիչները մտավախություն ունեն, որ ստիպված են լինելու պիտակների վրա գրել այս երկար սահմանումը, իսկ դա կարող է գնորդներին շփոթեցնել:
«Ռոսալկոհոլկարգավորման» մասնագետների կարծիքով՝ անհրաժեշտ է կանոնակարգը շտկել եւ թողնել ըմպելիքի նախկին՝ կոնյակ անվանումը: Դրանից բացի, կանոնակարգը կարող է լրացվել «երեքամյա կոնյակ», «չորսամյա կոնյակ», «կոլեկցիոն», «շատ հին» եւ այլ կարգերով: Տեխկանոնակարգում փոփոխությունների կատարման հնարավորությունն ու նպատակահարմարությունը քննարկվելու են, պարբերականին հայտնել են ՌԴ ֆինանսների նախարարությունից:
Պարբերականի հետ զրույցում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից հստակեցրել են, որ պիտակի վրա «կոնյակ» անվանումը պետք է լատինատառ լինի եւ կարող է օգտագործվել մի պայմանով, եթե ըմպելիքը պատրաստվել է համապատասխան տարածաշրջաններում: Ռուսաստանում անվանումը կարող է տպագրվել կիրիլիցայով:
«Ալկոհոլային արտադրանքի անվտանգության մասին» նոր տեխկանոնակարգը ԵՏՄ անդամ երկրների տարածքում ուժի մեջ է մտնելու 2021 թվականին:

Изменение названия коньяка на предусмотренное техническим регламентом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) может повлечь за собой резкое падение спроса, а также увеличение себестоимости продукта. Об этом пишет газета «Известия»   со ссылкой на замечания рабочей группы при Росалкогольрегулировании к техрегламенту ЕАЭС, которые были направлены в Минфин России.
Согласно документу, основные затраты будут направлены на разработку новых технологических документов, дизайн-макетов и этикеток. Также будет проведен маркетинговый анализ, повторные процедуры подтверждения соответствия техническому регламенту, а это приведет к дополнительным расходам для производителей и росту стоимости продукта. В связи с этим уменьшатся объемы производства и реализации коньяка и доходы бюджетов всех уровней. Кроме того, согласно техническому регламенту сообщества, с 2021 года будет использоваться термин «крепкий напиток из дистиллята винного для бренди (коньяк)». Представители бизнеса опасаются, что это длинное определение придется писать на этикетках, а это может запутать покупателей.
По мнению специалистов Росалкогольрегулирования, необходимо скорректировать регламент и оставить прежнее название напитка - коньяк. Кроме того, регламент может быть дополнен категориями «коньяк трехлетний», «коньяк четырехлетний», «коллекционный», «очень старый» и другими. Возможность и целесообразность внесения поправок в техрегламент будут рассмотрены, сообщили изданию в Минфине.
В Евразийской экономической комиссии изданию уточнили, что название «коньяк» на этикетке должно быть написано на латинице, и может быть использовано при условии, что напиток был произведен в соответствующих регионах. В России название может печататься на кириллице.
Новый техрегламент «О безопасности алкогольной продукции» вступит в силу в 2021 году на территории стран - участниц Евразийского экономического союза (ЕАЭС).