Ուրբաթ Չինաստանում թոքաբորբով վարակման հաստատված դեպքերը, որն առաջացել է 2019-nCoV կորոնավիրուսի նոր տեսակի հետեւանքով, հասել է 849-ի, իսկ մահվան դեպքերի թիվն աճել է մինչեւ 26: Այս մասին նշված է Չինաստանի նահանգների հիգիենայի եւ առողջապահության հարցերով կոմիտեների հրապարակած տեղեկատվական հաղորդագրություններում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ներկայումս հիվանդության տարածման նախնական տարածաշրջանի սահմաններից դուրս գրանցվել է արդեն մահվան երկու դեպք՝ մեկը Հեբեյ նահանգում, եւս մեկը՝ Սույհուա քաղաքում (Հեյլունցզյան հյուսիսարեւելյան նահանգ), որը գտնվում է Ռուսաստանի սահմանից 430 կմ հեռավորությամբ:
Ուրբաթ առավոտվա տվյալներով՝ 177 պացիենտի վիճակը ծանր է, 34 մարդ բուժվել է եւ բուժհաստատություններից դուրս գրվել: Գրանցվել է նաեւ հիվանդության կասկածով 1072 դեպք:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն հայտնում է, որ Հուբեյ նահանգում  9 քաղաքներ, որտեղ առաջացել է կորոնավիրուսի նոր տեսակի բռնկում, հաղորդագրություններ են հրապարակել տրանսպորտային հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցման մասին:
Այսպիսով, քաղաքների թիվը, որտեղ այս կամ այն չափով տրանսպորտի երթեւեկությունը դադարեցված է, հասավ 10-ի, ներառյալ Ուհանը (11 մլն մարդ), Չիբին (534 հազար մարդ), Էչժոուն (1,08 մլն), Հուանգան (7,5 մլն), Սյանտաոն (1,6 մլն), Չժիցզյանը (550 հազար), Ցյանցզյանը (963 հազար), Հուանշին (2,7 մլն), Էնշին (809 հազար) եւ Սյանինը (2,5 մլն): Այս միջոցառումն անդրադարձել է նահանգի 29,2 մլն մարդկանց կյանքի վրա:
Կորոնավիրուսով վարակման դեպքեր են հայտնաբերվել Ճապոնիայում եւ Հարավային Կորեայում:
Հյուսիսային Կորեայում ՌԴ դեսպանատանը վկայակոչելով՝ «Ինտերֆաքսը» հայտնում է, որ Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները մինչեւ փետրվարի 10-ը դադարեցրել են Պեկինի եւ Փհենյանի միջեւ ավիահաղորդակցությունը եւ արգելել են Չինաստանից տրանսպորտի ցանկացած տեսակով արտասահմանցի քաղաքացիների մուտքը: Դեսպանությունը հայտնել է նաեւ Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ Արարողակարգային դեպարտամենտից ստացած նոտայի մասին, որը պարունակում է «արտասահմանյան դիվանագիտական առաքելությունների աշխատակիցներին եւ նրանց ընտանիքների անդամներին ներկայացված խիստ պահանջ՝ խուսափել Չինաստան ուղեւորություններից, որի բնակչությունը տուժել է կորոնավիրուսի համաճարակի հետեւանքով»:
«Ռոսպոտրեբնադզորը» ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին խորհուրդ է տալիս խուսափել Չինաստան այցելելուց մինչեւ այդ երկրում համաճարակային վիճակի կայունացումը, որը պայմանավորված է նոր կորոնավիրուսի հետեւանքով առաջացած հիվանդության դեպքերով:

Количество подтвержденных в Китае случаев заражения пневмонией, вызванной новым типом коронавируса 2019-nCoV, возросло в пятницу до 849 человек, число летальных исходов увеличилось до 26. Это следует из опубликованных комитетами по вопросам гигиены и здравоохранения регионов КНР информационных сообщений, передает ТАСС.
К настоящему времени зафиксировано уже два летальных исхода за пределами первоначального региона распространения заболевания - один в провинции Хэбэй и еще один в городе Суйхуа (северо-восточная провинция Хэйлунцзян), расположенном в 430 км от границы с Россией.
По данным на утро пятницы, состояние 177 пациентов оценивается как тяжелое, 34 человека вылечены и уже покинули медицинские учреждения. Также зарегистрировано 1072 предполагаемых случая заболевания.
Как сообщает РИА Новости, девять городов китайской провинции Хубэй вслед за городом Ухань, где началась вспышка нового типа коронавируса, опубликовали сообщения о временной приостановке транспортного сообщения.
Таким образом число городов, где в той или иной степени остановлен транспорт, достигло десяти, включая Ухань (11 миллионов человек), Чиби (534 тысячи человек), Эчжоу (1,08 миллиона), Хуанган (7,5 миллионов), Сяньтао (1,6 миллиона), Чжицзян (550 тысяч), Цяньцзян (963 тысячи), Хуанши (2,7 миллиона), Эньши (809 тысяч) и Сяньнин (2,5 миллиона). Эта меры затронули жизни более 29,2 миллиона жителей провинции.
Случаи заражения короновирусом выявлены в Японии и Южной Корее.
Интерфакс со ссылкой на посольство РФ в в КНДР сообщает, что власти Северной Кореи иостановилиавиасообщение между Пекином и Пхеньяном до 10 февраля и запретили въезд иностранным гражданам с территории Китая любым видом транспорта. Также посольство сообщило о ноте, полученной от Протокольного департамента МИД КНДР, в которой содержится «жесткое требование к сотрудникам иностранных миссий и членам их семей воздержаться от поездок в Китай, население которого пострадало от эпидемии коронавируса».
Роспотребнадзор рекомендует российским туристам до стабилизации эпидемиологический обстановки, связанной со случаями заболевания, вызванными новым коронавирусом в Китайской Народной Республике (КНР), воздержаться от посещения этой страны.