Արցախի «Միասնական հայրենիք» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը որոշում է կայացրել սատարել նախագահի թեկնածության հայտ ներկայացրած գործիչներից Մասիս Մայիլյանին։ Այս մասին ասված է կուսակցության տարածած հայտարարությունում։
«Ս.թ. փետրվարի 9-ին «Միասնական հայրենիք» կուսակցության արտահերթ համագումարում հիմնադիր-նախագահ Սամվել Բաբայանը, արտահայտելով կուսակցության դիրքորոշումը, հայտարարել է, որ բանակցություններ ենք վարում գործող քաղաքական ուժերի հետ՝ նպատակ ունենալով Արցախում գործող ուժերի համախմբմամբ ընթանալ առաջ:
Այսօր ավելին, քան երբևէ մեզ միասնականություն է պետք, այլ ոչ քաղաքական պառակտում: «Բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքն իբրև գաղափարախոսություն իրացվում է անհեռատես քաղաքական գործիչների կողմից, իմաստուն գործիչները մտածում են հանրության հետաքրքրությունների համախմբման մասին, որովհետև ճգնաժամային իրավիճակները հաղթահարելի են միայն ժողովրդական համախմբմամբ: Իսկ այսօր վիճակն իսկապես ճգնաժամային է:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը որոշում է կայացրել սատարել նախագահի թեկնածության հայտ ներկայացրած գործիչներից Մասիս Մայիլյանին, ով ևս գիտակցում է պահի լրջությունն ու ճակատագրականությունը, մտահոգված է միասնական հայրենիքի ճակատագրով:
Մասիս Մայիլյանը սկզբունքորեն ընդունում է կուսակցության ներկայացրած նախընտրական ծրագիրը և պատրաստ է նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո իրականացնել այն: Խոսքը երեք հիմնախնդրի մասին է. մարտունակ բանակի ստեղծում, տնտեսական լճացման հաղթահարում, սոցիալական խնդիրների լուծում:
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության և Մասիս Մայիլյանի քաղաքական համագործակցության վերաբերյալ նախապատրաստվում է հուշագիր, որը կստորագրիվի օրերս՝ ԶԼՄ-ների ներկայությամբ:
Կոչ ենք անում բոլոր ուժերին դրսևորել քաղաքական կամք՝ հրաժարվել նեղ անձնային շահերից, համախմբվել ժողովրդի և պետության հետաքրքրությունների շուրջ և առաջիկա նախագահական ընտրություններում սատարել Մասիս Մայիլյանի թեկնածությունը՝ ի հաստատումն ժողովրդաիշխանության»,- ասված է հայտարարությունում։

The political council of Artsakh’s (Nagorno-Karabakh Republic) United Homeland Party has decided to endorse Masis Mayilyan, who is running in the presidential elections. This is stated in the statement issued by the political party.
“During the extraordinary congress of United Homeland Party held on February 9, 2020, the political party’s founding chairman Samvel Babayan expressed the party’s position and declared that the party is negotiating with active political parties in order to participate in the elections through consolidation of active parties in Artsakh.
Today, more than ever, we need unity. Wise people think about consolidating the interests of the public because only through the people’s unity is it possible to overcome crises, and Artsakh is truly in a crisis.
Taking this into consideration, the political council of United Homeland Party has decided to endorse Masis Mayilyan, who has registered to run in the presidential elections and is also aware of the fact that the situation is grave and crucial and is concerned about the destiny of the united homeland.
In principle, Masis Mayilyan accepts the pre-election platform of United Homeland Party and is ready to implement the objectives upon assumption of office, and the objectives are to create an efficient army, overcome economic stagnation and solve social issues.
United Homeland Party is drafting a memorandum on the political cooperation with Masis Mayilyan that will be signed in the presence of mass media representatives soon.”