Պարետի որոշմամբ ընդունված սահմանափակումներն անհրաժեշտ են, բայց դրանցում առկա են անորոշություններ․ փաստահավաք խումբը Պարետի որոշումների վերաբերյալ ուսումնասիրություն է հրապարակել: Այս մասին ֆեյսբուքյան ի էջում հայտարարություն է տարածելCOVID-19 Հայաստան. փաստահավաք խումբ:
«Ինչպես հայտնի է, մեր երկրում Նոր կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածման փաստով պայմանավորված, Հայաստանի Հանրապետությունում մարտի 16-ից մեկ ամսով հայտարարվել է արտակարգ դրություն, որի պայմաններում քաղաքացիները պարտավորված են ենթարկվել նոր իրավիճակից բխող մի շարք պահանջների ու սահմանափակումների։ Առկա իրավիճակում հանրությունը ստիպված է բավարարվել միայն պարետատան եւ ՀՀ համապատասխան կառույցների ու պաշտոնյաների տրամադրած տեղեկություններով՝ փաստորեն զրկված լինելով նաեւ իրեն մատուցված լուրերի արժանահավատությունը ստուգելու հնարավորությունից։
Ելնելով ցանկացած գործընթացի վրա հանրային վերահսկում ապահովելու անհրաժեշտությունից՝ մենք՝ իրավական, առողջապահական եւ լրատվական համայնքների ներկայացուցիչներս, նախաձեռնում ենք փաստահավաք խմբի ստեղծում, որը զբաղվելու է Նոր կորոնավիրուսի տարածման եւ դրա դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող գործողությունների ընթացքում հանրության համար կասկածելի, դեռեւս չստուգված կամ անուշադրության մատնված փաստերի հավաքագրմամբ, վերլուծմամբ եւ լուծման առաջարկներ մշակելով։
Հայտնում ենք, որ անհրաժեշտության պարագայում մեր նախաձեռնած Փաստահավաք խումբը պատրաստ է համագործակցել պետական համապատասխան մարմինների հետ՝ հուսալով, որ մեզ մոտ հավաքագրվող փաստերը կարող են նպաստել Նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ ընթացող պայքարին։ Վստահ ենք՝ մեր կողմից հավաքագրված փաստերը կարող են այլընտրանքային տեղեկատվության աղբյուր դառնալ պարետի համար, ինչն էլ կբարձրացնի պարետատան աշխատանքների արդյունավետությունը։
Փաստահավաք խումբը գործելու է խստագույնս պահպանելով հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմը եւ ՀՀ գործող օրենսդրությունը, անհրաժեշտության դեպքում իրեն հայտնի դարձած տեղեկությունները տրամադրելով միայն արտակարգ դրության պարետին:
Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրության հայտարարված ժամկետի ավարտից հետո Փաստահավաք խմբի կողմից հավաքված նյութերը կհանրայնացվեն։
Փաստահավաք խմբի աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով կոչ ենք անում համապատասխան ոլորտների մասնագետներին եւ փորձագետներին միանալ այս նախաձեռնությանը։
Նմանապես կոչ ենք անում մեր քաղաքացիներին Նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման հետ կապված փաստերի, անգամ ամենաչնչին կասկածների մասին տեղեկացնել Փաստահավաք խմբին հետեւյալ հեռախոսահամարով եւ/կամ էլ. փոստով՝ 043 20 52 63, [email protected]»:

The Fact-Finding Group for COVID-19 Armenia has released a study stating that even though the restrictions approved upon the decision of the Commandant are necessary, there are uncertainties.
The Fact-Finding Group has issued a statement which reads as follows:
“As is known, due to the spread of the new coronavirus (COVID-19), starting from March 16, Armenia is in a state of emergency during which citizens are obliged to follow several requirements and restrictions. During the state of emergency, the public must only be content with the information provided by the Commandant’s Office and the relevant structures and officials of Armenia and does not have the opportunity to verify the reliability of the news.
Due to the need to ensure public oversight over any process, we representatives of the legal, healthcare and journalistic communities are undertaking the creation of a fact-finding group that will be gathering and analyzing facts that are suspected, unverified or neglected for the public during the implementation of actions within the scope of the spread of the coronavirus and the fight against it and will be developing proposals for solutions.
We inform that, if necessary, our fact-finding group is ready to collaborate with the relevant state bodies with the hope that our facts can contribute to the fight against the spread of the coronavirus.
The Fact-Finding Group will strictly follow the state of emergency regime and the legislation of Armenia. After the end of the state of emergency, the materials gathered by the Fact-Finding Group will be made public.
We call on field specialists and experts, as well as citizens to join this initiative and report facts related to the spread of the coronavirus by calling at 043 20 52 63 or sending an e-mail to [email protected].