Ռիո դե Ժանեյրոյի դատարանն արգելել է Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուի կառավարությանը տարածել խորհուրդներ եւ տեղեկատվություն՝ ուղղված նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակը զսպելու սահմանափակող միջոցների դեմ, հաղորդում է DW-ը։
Դատավոր Լաուրա Բաստուս Կարվալյուն կարգադրել է ընդհատել «Բրազիլիան չի կարող կանգ առնել» խորագրով կառավարական արշավը, իսկ պաշտոնյաներին հանձնարարել է հրաժարվել կորոնավիրուսի մասին գիտական հիմնավորում չունեցող հրապարակումներից կամ քարոզից։
Կառավարությանը տրվել է մեկ օր, որպեսզի պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես գա, որում կբացատրի, որ անցկացվող արշավը չի համապատասխանում գիտական չափորոշիչներին եւ փաստերին։ Բացի այդ, դատարանը վերականգնել է կարանտինը եկեղեցու համար՝ չեղարկելով նախագահի հրամանը, որով թույլատրվում էր կրոնական հաստատություններ այցելությունը համավարակի ընթացքում։
Չորս օր առաջ Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում կոչ էր արել Ռիո դե Ժանեյրոյի քաղաքապետին եւ Սան Պաուլուի նահանգապետին «վերադառնալ նորմալության» եւ կասեցնել կարանտինային միջոցառումները։ Նա հերթական անգամ անվանել էր կորոնավիրուսային վարակը որպես «փոքր գրիպ» եւ քննադատել ԶԼՄ-ներին վախեր տարածելու համար։
Ներկայումս Բրազիլիայում վարակված է շուրջ 3.9 հազար մարդ բոլոր 26 նահանգներում եւ մայրաքաղաքային Դաշնային շրջանում․ մահացել է 117 մարդ։ Կարանտին էր սահմանվել Ռիո դե Ժանեյրոյում մարտի 21-ին։

Суд в Рио-де-Жанейро запретил правительству президента Бразилии Жаира Болсонару распространять рекомендации и информацию, направленные против ограничительных мер для сдерживания пандемии коронавируса нового типа, сообщает DW
Судья Лаура Бастус Карвальу распорядилась прекратить правительственную кампанию под названием «Бразилия не может остановиться», а чиновникам велела воздерживаться от агитации или публикации сообщений о коронавирусе, не имеющим научного обоснования.
Правительству дали сутки на то, чтобы обнародовать официальное заявление, в котором объясняется, что проводящаяся кампания не соответствует научным критериям и фактам. Кроме того, суд вернул церкви на карантин, отменив указ президента, разрешающий посещать религиозные учреждения во время пандемии.
Четырьмя днями ранее президент Бразилии Жаир Болсонару в своем обращении к нации призвал мэра Рио-де-Жанейро и губернатора Сан-Паулу «вернуться к нормальности» и покончить с карантинными мерами. «В группе риска люди за шестьдесят. Зачем закрывать школы?» - возмутился Болсонару. Он в очередной раз назвал коронавирусную инфекцию «небольшим гриппом» и раскритиковал СМИ за распространение страхов. Также он заявил, что региональные власти должны покончить с концепцией «выжженной земли», как он называет введенные против эпидемии меры.
На данный момент число инфицированных в Бразилии составляет около 3,9 тысячи человек во всех 26 штатах и столичном Федеральном округе, умерли 117 заболевших. Карантин был введен в Рио-де-Жанейро 21 марта.