Մենք առավոտից ահազանգեր ենք ստացել մեր դիտորդական առաքելությունն իրականացնողների կողմից, որ Արցախի պատգամավորության թեկնածու Արթուր Օսիպյանը պարբերաբար այցելում է տարբեր ընտրատեղամասեր եւ խոսում ընտրությունների արդյունքների կեղծված լինելու մասին։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 31–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ հերթական ահազանգի ժամանակ անձամբ է գնացել ընտրատեղամաս. «Ժամանեցինք 1/4 տեղամաս, որտեղ նա գտնվել էր, այդ պահին այնտեղ չէր, մուտք գործեցի մյուս տեղամաս, որտեղ այդ պահին գտնվում էր նա, փորձում էի խոսել հանձնաժողովի նախագահի հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչու ոստիկանությունը ներս չի հրավիրվել եւ նրան դուրս չեն հրավիրել, քանզի լինելով պարզապես պատգամավորության թեկնածու նա իրավունք չունի գտնվելու ընտրատեղամասում, բացառությամբ այն դեպքի, երբ ինքը քվեարկություն է իրականացնում։ Արթուր Օսիպյանը «հարձակվեց» ինձ վրա՝ ասելով, որ ես իրավունք չունեմ այնտեղ գտնվելու, ինքը «Արցախի հեղափախական» կուսակցության առաջնորդն է, մեր ոտքը պետք է կտրվի Արցախից, մասնավորապես, իմ ոտքը, եւ ինքն այդ կապակցությամբ անելու է ամեն ինչ։ Ես նրան ասացի՝ պարոն Օսիպյան ուզում եմ հասկանալ, թե ինչո՞ւ եք դուք գտնվում տեղամասում, երբ դուք դրա իրավունքը չունեք, նա ասաց, որ այդ իրավունքն ունի, օրինական կարգով է գտնվում, փորձեցինք հասկանալ՝ որն է օրինական իրավունքը, քանզի նա այդպիսի իրավունք իրականում չունի։ Շարունակեց շատ անհանդուրժող տոնով հնչեցնել վիրավորանքներ ՀՀ նախկին իշխանությունների, Արցախի այսօրվա իշխանությունների, մեր հասցեին, սպառնալիքներ զուգընթաց հնչեցնելով եւ թույլ չտալով, որ նաեւ այդ ընթացքում փաստացի մենք իրականացնենք դիտորդական առաքելությունը, խոչընդոտելով դրա իրականացումը»։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ միջադեպի մասին պատրաստվում է ահազանգել Արցախի իրավապահ մարմիններին. «Մեկ դրվագ չէ, որ եղել է եւ երեկ, երբ ես լայվով դիմում էի արցախցիներին, հենց սրա մասին էի ասում, որ իրականում չափազանց վտանգավոր է արցախի նման փխրուն տարածաշրջանում ու այսպիսի փխրուն իրավիճակում նման սադրանքների տրվելը, եւ ցավոք սրտի ես չսխալվեցի այս տեսանկյունից, ականատես եղանք նման դեպքի»։

Former deputy speaker of the National Assembly of Armenia Arpine Hovhannisyan, who is observing the presidential and parliamentary elections in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), today told reporters that she has been receiving alarms from her fellow observers about a deputy candidate Artur Osipyan visiting various polling stations and stating that the elections are fraudulent.
According to Hovhannisyan, she personally visited one of the polling stations when she received the alarm. “I went to 1/4 polling station where Osipyan had been, but when I arrived, he wasn’t there. I entered another polling station where Osipyan was located at that moment and tried to talk to the chairperson of the electoral commission to understand why police officers hadn’t escorted Osipyan out of the polling station since he is a deputy candidate and has no right to be at a polling station, except when he is voting. Osipyan “attacked” me and said I have no right to be there, he is the leader of the Revolutionary Party of Artsakh and he has to make sure I don’t come to Artsakh ever again. I told him I wanted to understand why he was at the polling station, to which he said he has the right by law. When I asked him to explain, he started offending the former authorities of Armenia, the current authorities of Artsakh, threatened me and the other observers and didn’t let us observe the elections.”
Hovhannisyan added that she is preparing to file a report to the law-enforcement authorities of Artsakh.