ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում, տվյալներ են ձեռք բերվել՝ հիշյալ նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից պետության օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու վերաբերյալ, որն  անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ պարզվել է, որ ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից, առերևույթ պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ, համապատասխան իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ, ջրօգտագործման թույլտվություն է տրամադրվել Հայաստանում գործող ՀԷԿ-երից մեկին:
Քրեական գործից հիշյալ պաշտոնատար անձի վերաբերյալ մասն անջատվել է և ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:

As a result of large-scale investigative and other procedural actions taken under the criminal case in relation to the cases of prima facie abuse at the Ministry of Nature Protection of Armenia, the General Department of Investigation of Specially Important Cases of the Investigative Committee have obtained data regarding essential damage that the relevant officials of the Ministry of Nature Protection have caused to the lawful interests of the State and that negligently caused grave consequences.
As reported the Investigative Committee of Armenia, it was established that ex-minister of nature protection Aram Harutyunyan has granted permits to a hydro-electric station through prima facie abuse of official position and by violation of the requirements of relevant legal acts.
The part of the criminal case regarding the official has been separated and forwarded to the Special Investigation Service according to investigative subordination.