ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական եւ այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Հրազդան քաղաքի բնակչի սպանության դեպքի միշարք հանգամանքներ, շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը, որը Ադրբեջանի Հանրապետությունում ծնված, ազգությամբ ազերի, սակայն վերջին 25 տարում Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի բնակվող, ՀՀ քաղաքացի 41-ամյա տղամարդ է՝ տուժողի վաղեմի ծանոթը եւ հարեւանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 18-ին` ժամը 22:30-ի սահմաններում, 41-ամյա տղամարդն իր հարեւանի տանն ընթրել եւ ոգելից խմիչք է օգտագործել նրա հետ, որից հետո նրանց միջեւ կենցաղային հարցերի շուրջ առաջացած վիճաբանության ժամանակ վերջիններս քաքշել ու հարվածել են միմյանց: Այնուհետեւ ադրբեջանցին բռունցքով հարվածելով հարեւանի դեմքին, գետնին է տապալել նրան, ապա, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, բռունցքով շարունակել հարվածներ հասցնել նրա գլխին եւ մարմնի այլ հատվածներին, ինչի հետեւանքով ստացած վնասվածքներից վերջինս մահացել է:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի (սպանություն) 1-ին մասով:

A resident of the Armenian city of Hrazdan was killed by a person who was born in the Republic of Azerbaijan and of Azeri nationality, but has been actually residing in the Republic of Armenia for the past 25 years, is a 41-year-old citizen of the Republic of Armenia and a long-time acquaintance and neighbor of the victim. This was reported by the Investigative Committee of Armenia, which established several circumstances and the motive of the murder and the person having committed the alleged crime through large-scale investigative and other procedural actions.
Through the preliminary investigation, factual data were obtained, according to which on December 18, 2019 at around 10:30 p.m., a 41-year-old man had dined with his neighbor and drunk with him, after which the two got into a dispute over domestic issues and beat each other. Afterwards, the citizen of Azerbaijan hit the neighbor’s face with his fist and threw him to the ground, after which, with the direct intention to take his life, continued to hit his head and other body parts with his fist, after which the neighbor died from injuries.
By combination of sufficient evidence obtained, the person having committed an alleged crime has been charged with murder.
The preliminary investigation is over, and the criminal case has been forwarded to the court along with the indictment.