Համաձայնագրի նախագիծն ուղղված է Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքների միջոցով վտանգավոր թափոնների տարանցման մասով հարաբերությունների կարգավորմանը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 10-ին, ԱԺ տարածաշրջանային հարցերի եւ եվրասիական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի նիստում «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային գոտու միջոցով վտանգավոր թափոնների տեղափոխման մասին Համաձայնագրի վավերացման մասին» հարցի քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Իրինա Ղափլանյանը:
Նա նշեց, որ նման թափոնների տեղափոխումը կիրականացվի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ փոխադարձ առեւտրի դեպքում:
Ընդ որում, փոխանախարարը նշեց, որ նման թափոններ կան Հայաստանի տարածքում, եւ Երեւանի համար այդ հարցն ակտուալ է:
Ղափլանյանը միաժամանակ նշեց, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ընդհանուր սահմաններ չկան, եւ ստիպված են այդ թափոնները տեղափոխել Վրաստանի տարածքով, մինչդեռ Թբիլիսին արգելում է իր տարածքով նման բեռների փոխադրում իրականացնել:
«Այս արգելքը կապված է Վրաստանում համապատասխան օրենսդրության առկայությամբ, որը կարգավորում է համանման հարցերը»,- պարզաբանեց շրջակա միջավայրի նախարարը:

YEREVAN. – The draft agreement is aimed at the regulation of relations in terms of the transit of hazardous waste through the customs territories of the Eurasian Economic Union (EEU). Armenia’s Deputy Minister of Environment Irina Ghaplanyan said this on Friday at the sitting of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly, during the discussion of the issue on ratification of the agreement on the transport of hazardous waste through the EEU customs zone.
She noted that such waste will be transported in case of mutual trade between the EEU member states—which includes Armenia.
At the same time, the deputy minister noted that there is such hazardous waste in Armenia, too, and therefore this issue is relevant for Yerevan as well.
At the same time, Ghaplanyan noted that since there are no common borders between Armenia and Russia, they have to transport such waste via Georgia, whereas the latter prohibits the transportation of such freight through its territory.