Մայիսի 17-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 180 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով  շուրջ 3000 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ՊԲ մամուլի ծառայությունը։
Բացի հրադադարի ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, մայիսի 22-ին ՊԲ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և, կորուստներ պատճառելով, հետ շպրտել ելման դիրքեր: Ծավալված փոխհրաձգության ժամանակ ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:

STEPANAKERT. – The adversary breached the truce at the zone of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces more than 180 times, from May 17 to 23.
During this time the Azerbaijan armed forces fired about 3,000 shots toward the military positions of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), and with various-caliber rifle weapons, the Artsakh Ministry of Defense (MOD) press service informed.
In addition to the above-mentioned violations of the ceasefire, the adversary on Friday attempted a sabotage penetration in the direction of a guard post of a military unit of the Artsakh Defense Army. But the frontline units of the Defense Army detected in timely fashion this advance of the Azerbaijani special forces and, inflicting them casualties, pushed them back to their starting positions. The Artsakh Defense Army did not suffer any casualties during the skirmish.
Defense Army's vanguard units continue to have full control over the frontline and to take the necessary steps to reliably maintain their combat positions.