Վրաստանի համար ռուսական գազի գինը կլինի նույնը, ինչ եղել է տարեկան պայմանագրային ծավալի 100% ընտրության դեպքում, այժմ ընտրության պարտավորությունները հաստատապես ամրագրված են, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն ՝ հղում անելով «Գազպրոմ»-ի մամուլի ծառայությանը:
Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Նաթիա Տուրնավան երեքշաբթի օրը լրագրողներին հայտնել է, որ երկրի ղեկավարությունը «Գազպրոմ»-ի հետ պայմանավորվել է ներմուծվող գազի գինը մոտ 15%-ով իջեցնելու մասին:
2019-ի մարտին Վրաստանը եւ «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը ստորագրել էին նոր պայմանագիր՝ վրացական տարածքով ռուսական գազի Հայաստան փոխադրման վերաբերյալ, որը պետք է գործեր մինչեւ 2020 թվականի վերջը: Այն ժամանակ Տուրնավան հայտարարել էր, որ համաձայնագիրը պարունակում է բարելավված առեւտրային պայմաններ՝ տրանզիտային վճարը ավելացել է, իսկ ռուսական գազի գինը իջեցվել է: Վրացական կողմը նաեւ հայտնել էր, որ պայմանավորվել է «Գազպրոմի» հետ փոքր քանակությամբ գազ գնելու վերաբերյալ: Այս մատակարարումների ծավալներն ու գները չեն բացահայտվել:
Վրաստան գազի հիմնական մատակարարը Ադրբեջանն է: Մինչեւ 2017 թվականի հունվար Վրաստանը Ռուսաստանից Հայաստան գազի տրանզիտի համար ստանում էր բաց թողնված հումքի ընդհանուր ծավալի 10%-ը: 2017-ին Հայաստան գազի տրանզիտի համար վճարվում էր ըստ խառը համակարգի` մասամբ փողով եւ մասամբ հումքով, իսկ 2018-ին վճարվել է միայն դրամական միջոցներով:

Цена российского газа для Грузии будет такой, как была при 100% выборке годового контрактного объема, теперь обязательства по отбору зафиксированы твердо, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу «Газпрома».
«Цена газа для Грузии будет такой же, как и была ранее при 100% выборке годовых контрактных количеств. Теперь эти обязательства по отбору зафиксированы твердо», - сообщили в компании.
Министр экономики Грузии Натия Турнава во вторник сообщила журналистам, что руководство страны договорилось с «Газпромом» о снижении цены импортируемого газа примерно на 15%.
В марте 2019 года Грузия и «Газпром экспорт» подписали новый контракт по транзиту российского газа в Армению через грузинскую территорию, который должен был действовать до конца 2020 года. Тогда Турнава заявляла, что соглашение содержит улучшенные коммерческие условия: транзитная плата была увеличена, а цена на российский газ снижена. Грузинская сторона также сообщала, что договорилась с «Газпромом» о закупках газа в малом количестве. Объемы и цена этих поставок не разглашались.
Основной поставщик газа в Грузию - Азербайджан. До января 2017 года Грузия получала за транзит газа из России в Армению 10% от общего объема пропущенного сырья. В 2017 году транзит газа в Армению оплачивался по смешанной системе - частично деньгами и частично сырьем, а в 2018 году он оплачивался только денежными средствами.