Հայաստանի պարենային անվտանգությունն ապահովված է: Այս մասին հունիսի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովում մշտական խորհրդարանական ​​հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ երկրում պարենային անվտանգության մակարդակը բավականին բարձր է, եւ պտուղ-բանջարեղենի ներքին արտադրությունը գործնականում ամբողջությամբ բավարարում է պահանջարկը եւ նույնիսկ թույլ է տալիս խոսել արտահանման հնարավորության մասին: «Համանման վիճակ է նաեւ մսամթերքի ոլորտում, մասնավորապես՝ ոչխարի եւ խոշոր եղջերավոր անասունի մսի, սակայն թռչնամսի դեպքում ներքին արտադրանքը ծածկում է պահանջարկի միայն 1/4-ը, իսկ խոզի մսի դեպքում՝ 2/3-ը: Ներքին ռեսուրսներն անբավարար են նաեւ հացահատիկների ոլորտում, որտեղ մենք ծածկում ենք պահանջարկի միայն կեսը, իսկ մնացյալը ներմուծում ենք: Սակայն հաշվի առնելով ԵՏՄ շրջանակում միացյալ շուկան՝ դա որեւէ խնդիր չի ստեղծի: Հայաստանը ԵՏՄ անդամ է: Սա վստահություն է հաղորդում, որ պարենային անվտանգության հետ կապված խնդիրներ չեն լինի»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նա նշեց, որ արտադրության պակասող ծավալներ կան նաեւ Ռուսաստանում՝ ինչպես  հացահատիկի, այնպես էլ թռչնամսի առումով: Դրանից բացի, նախարարի կարծիքով, Հայաստանն անհրաժեշտության դեպքում միշտ կարող է արտադրանքը գնել, ու հետեւաբար՝ դեֆիցիտ չի առաջանա:
Էկոնոմիկայի նախարարի խոստովանությամբ՝ այս հարցում միակ խնդիրը լոգիստիկան է, սակայն այս ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ են կատարվում դրանք կարգավորելու համար:

Продовольственная безопасность Армении обеспечена. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 10 июня министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
По его словам, на сегодняшний день уровень продовольственной безопасности в стране достаточно высокий, и внутреннее производство фруктов и овощей практически полностью покрывает спрос и даже позволяет говорить о возможностях экспорта. «Аналогичная ситуация и в сфере мясной продукции, в частности, баранины и крупного рогатого скота, однако в вопросе мяса птицы внутреннее производство покрывается только 1/4, а по свинине – 2/3 от спроса. Недостаточно внутренних ресурсов и в сфере зерновых, где мы покрываем только половину спроса, а остальное импортируем. Однако с учетом единого рынка в рамках ЕАЭС это не создает каких-либо проблем. Армения – член ЕАЭС. Это внушает уверенность, что проблем с продовольственной безопасностью не будет», - сказал Хачатрян.
Он отметил, что недостающие объемы производства есть и в России – как по зерну, так и птице. Кроме того, как считает министр, при необходимости Армения всегда может закупить продукцию и, следовательно, дефицита не возникнет.
Единственной проблемой в данном вопросе, по признанию главы Минэкономики, является логистика, однако и в этом направлении уже ведутся работы по их разрешению.