Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը բարձր է գնահատել Իրանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության հուշագրի ստորագրումը, հայտնում է Mehr-ը:
Իրանի զինված ուժերի աշխատակազմի ղեկավար, գեներալ-մայոր Մոհամմադ Բաղերիի հետ հանդիպման ընթացքում Սիրիայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների պաշտոնատար անձանց միջեւ երկկողմ հանդիպումների արդյունքների եւ երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրման կապակցությամբ:
Ըստ նրա՝ հուշագիրը ցույց է տալիս Իրանի եւ Սիրիայի միջեւ ռազմավարական հարաբերությունների մակարդակը եւ Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարում երկար տարիների համատեղ համագործակցության արդյունք է հանդիսանում։
Բաղերին, իր հերթին, ընդգծել է բոլոր ոլորտներում երկու երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման շարունակման կարեւորությունը՝ հայտարարելով, որ դա բխում է երկու երկրների շահերից:
Ավելի վաղ Բաղերին եւ Սիրիայի պաշտպանության նախարար Ալի Աբդուլա Այյուբը ռազմական համագործակցության ընդլայնման մասին համաձայնագիր էին ստորագրել: Բաղերը նշել է, որ Իրանը կամրապնդի սիրիական ՀՕՊ համակարգերը: «Համաձայնագիրն ընդլայնում է մեր փոխադարձ համագործակցությունը՝ ԱՄՆ ճնշումներին դիմակայելու համար»,- եզրափակել է նա:

President of Syria Bashar Assad has praised the signing of a military-technical cooperation memorandum with Ira, Mehr reports.
During a meeting with Chief of Staff of the Armed Forces of Iran, Major General Mohammad Bagheri, the Syrian president expressed satisfaction with the results of the bilateral meetings between the officials of both countries and the signing of a memorandum on military-technical cooperation.
According to him, the memorandum shows the level of strategic ties between Iran and Syria and serves as a result of the joint efforts that the countries have been making in the fight against terrorism in Syria for many years.
In his turn, Bagheri emphasized the importance of continuity of strengthening of the bilateral ties in all sectors and declared that this is in the interest of both countries.