Դեռեւս հուլիսի 12-ին սկսված ադրբեջանական կողմի դիվերսիաները եւ սադրանքները մենք գնահատում ենք որպես անթույլատրելի արկածախնդրություն, որն անընդունելի է հատկապես ամբողջ աշխարհում տարածված համավարակի պայմաններում: Այս մասին հուլիսի 13-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ասաց փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը:
Հնարավոր հետեւանքների պատասխանատվությունը՝ տարածաշրջանում լարվածության մեծացումը, ադրբեջանցի զինծառայողների զոհվելը, իրավիճակի ապակայունացումը, Ավինյանի խոսքով, պաշտոնական Երեւանն ամբողջությամբ դնում է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության վրա:
Ընդ որում՝ փոխվարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ զինծառայողների բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, որոնք արժանի եւ համաչափ հակահարված են տվել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին: «Ես ցանկանում եմ իմ աջակցությունը հայտնել մեր զինվորներին եւ սպաներին, որոնք հերթական անգամ ցուցադրեցին ռազմական հզորությունը եւ լիարժեք բազմակողմանի պատրաստվածությունը»,- հավելեց Տիգրան Ավինյանը:

Диверсии и провокации азербайджанской стороны, которые начались еще 12 июля, мы оцениваем как недопустимую авантюру, которая неприемлема особенно в условиях пандемии, распространяющейся по всему миру. Об этом в ходе внеочередной сессии Национального Собрания Армении заявил 13 июля вице-премьер Правительства Армении, комендант Тигран Авинян.
Ответственность за возможные последствия – повышение напряженности в регионе, гибель азербайджанских военнослужащих, дестабилизацию ситуации, официальный Ереван, по словам Авиняна, полностью возлагает на политическое руководство Азербайджана.
При этом вице-премьер выразил удовлетворение высоким профессионализмом армянских военнослужащих, которые дали достойный и соразмерный отпор провокационным действиям противника. «Я хочу выразить свою поддержку нашим солдатам и офицерам, которые в очередной раз продемонстрировали военную мощь и полноценную всестороннюю готовность», - добавил Тигран Авинян.