ՌԴ մոտ 300 000 քաղաքացի բախվել է հայկական ավտոմեքենաների ձեւակերպման խնդրի հետ: Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված տեսաուղերձում ասել է ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Սկոպինցևը:
Նա հույս է հայտնել, որ Փաշինյանը լսել է այն խնդիրների մասին, որոնք կան Ռուսաստանում՝ կապված Հայաստանում ձեռքբերված ավտոմեքենաների հետ:
«2017 թվականից ռուսաստանցիները ավտոմեքենաներ են ձեռք բերել ՀՀ-ում, ձեւակերպել բոլոր փաստաթղթերը առանց հայտարարագրելու անհրաժեշտության, եւ դրանցով առանց խոչընդոտի երթեւեկել Ռուսաստանում: Սակայն ամեն ինչ փոխվել է 2020 թվականի հուլիսից, եւ ստեղծվել է իրավիճակ, որը նման է Ղազախստանում տեղի ունեցածի հետ: ՌԴ քաղաքացիները, որոնք ավտոմեքենաներ են ձեռք բերել ՀՀ-ում, ստիպված են դրանք ՌԴ-ում գրանցել: Խոսքը 2014 թվականի հոկտեմբերից հետո ներկրված ավտոմեքենաների մասին է, որոնց համար պետք է վճարել մաքսային տարբերությունը: Դա իրականում շատ մեծ գումար է: Օրինակ, ես Հայաստանում գնել եմ ավտոմեքենա 415 000 ռուբլիով: Ռուսաստանում ինձնից պահանջում են 1 մլն 200 հազար ռուբլի մաքսազերծման համար: Ըստ էության, ՌԴ մոտ 300 000 քաղաքացի կարող է առանց տրանսպորտային միջոցի մնալ, քանի որ ավտոմեքենաներն արդեն առգրավվում են: Սակայն մենք նման գումար չունենք»,-ասել է ՌԴ քաղաքացին:
Սկոպինցևը հույս է հայտնել, որ Փաշինյանը այդ կապակցությամբ երկխոսություն կսկսի ՌԴ իշխանությունների հետ: «Շատ եմ խնդրում Ձեզ՝ բարձրացրեք այդ հարցն ու լուծում գտեք: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ քաղաքացիները չպետք է վաճառեին այդ ավտոմեքենաները, իսկ ՌԴ մաքսայինները, ինչպես արդեն ասում եմ ես, չպետք է դրանց մուտքը թույլատրեին: Այսինքն՝ հայկական կողմի սխալները ընդունվել են, իսկ մեր սխալները ոչ ոք, ինչպես միշտ, չի ընդունում: Բացի այդ, կա հանձնարարական, որի համաձայն՝ հայկական ավտոմեքենաների հանդեպ պահանջ չի լինի, եթե ղեկին ՀՀ քաղաքացի է: Տվեք մեզ այդ անձնագրերը: ՌԴ եւ Ղազախստանի ժողովուրդները ժամանակին օգնել են Հայաստանին՝ գնելով տրանսպորտային միջոցները, այժմ օգնեք մեզ: Այդ դեպքում մենք եւս կշարունակենք ձեր բյուջեում հարկեր վճարել եւ ավտոմեքենաներ գնել Հայաստանում»,-եզրափակել է նա:

Около 300 тыс. граждан России столкнулись с проблемой оформления армянских автомобилей. Об этом в своем видеообращении к премьер-министру Армении Николу Пашиняну заявил гражданин России Сергей Скопинцев.
Он выразил надежду, что Пашинян слышал о тех проблемах, которые существуют в России в связи с приобретенными в Армении автомобилями.
«С 2017 года россияне приобретали автомобили в Республике Армения, оформлялись все документы без необходимости их декларировать, и на них мы беспрепятственно передвигались по России. Однако все изменилось с июля 2020 года, и возникла ситуация, схожая с той, которая была в Казахстане. Граждан России, которые приобрели автомобили в Армении, заставляют ставить их на российский учет. Речь идет об автомобилях, которые были ввезены в Армению после октября 2014 года, и за них нужно заплатить таможенную разницу. Это на самом деле очень большие суммы. Например, я купил автомобиль за 415000 рублей в Армении. В России с меня сейчас просят 1 млн. 200 тыс. рублей за растаможку. По сути, около 300 тыс. граждан России могут остаться без своих транспортных средств, так как автомобили уже конфискуют, заставляя переоформлять. Однако денег на это у нас нет. Получается, что транспортные средства могут быть утилизированы, а потом мы их снимем с армянского учета. Это приведет к тому, что Армения недосчитается налогов, резко увеличится и без того огромное количество автомобилей в стране, возникнут проблемы с выплатами кредитов и пострадает банковская система Армении», - отметил он.
Скопинцев выразил надежду на то, что в связи с этим Пашинян вступит в диалог с властями России. «Очень прошу Вас поднять этот вопрос и найти решение. По словам вице-премьера Армении Мгера Григоряна, проблема заключается в том, что граждане не должны были продавать эти автомобили, а таможенники России, как говорю уже я, не должны были их пропускать. То есть допущенные с армянской стороны ошибки были признаны, а наши ошибки, как всегда, никто не признает. Кроме того, есть распоряжение, по которому армянские автомобили не будут трогать, если гражданин, который находится за рулем, имеет гражданство Армении. Поэтому раздайте нам эти паспорта. Народы России и Казахстана в свое время помогли Армении, покупая там транспортные средства, а теперь, пожалуйста, помогите нам. В таком случае мы будем также продолжать платить налоги в ваш бюджет и покупать автомобили в Армении», - заключил он.