Բեյրութի նավահանգստում երեկ տեղի ունեցած մեծ պայթույունի հետևանքով մեծ նյութական վնաս է կրել «Շաղզոյեան» կենտրոնը, որտեղ տեղակայված են բազմաթիվ հայկական կառույցների գրասսենյակներ, հայտնում է Լիբանանում լույս տեսնող հայկական «Ազդակ» թերթը:
Կոտրված ու փշրված են գրասենյակների պատուհաններն ու դռները. մեծ վնասներ են կրել կրեցին ՀՅԴ Բյուրոյի, Միջին Արեւելքի Հայ դատի գրասենյակները, ՀՅԴ Լիբանանի կենտրոնական կոմիտեի գրասենյակը:  Մեծապես վնասվել է «Ազդակ»-ի «Փյունիկ» սրահը, խորհրդարանի հայ պատգամավորների գրասենյակը:
Նյութական վնաս են կրել «Ազդակ»-ի խմբագրությունը, «Վանայ Ձայն»-ի, Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» տպարանը, Համազգայինի «Լլուսի Թութունջյան» ցուցասրահը, Համազգային Կենտրոնական վարչության եւ «Բագին»-ի գրասենեակները:

The Shaghzoian Center, where the offices of many Armenian organizations are located, has suffered heavy material damage as a result of the large explosion in the port of Beirut, reported the Aztag Armenian daily newspaper published in Lebanon.
The windows and doors of these offices are broken and shattered, and the office of the Armenian members of the Lebanese parliament has also been severely damaged.
The editorial office of Aztag, an Armenian printing house, an Armenian exhibition hall, and several other Armenian offices have suffered material damage.