Հետաքննությունների պետական ​​բյուրոն քրեական գործ է հարուցել Ուկրաինայի Քրեական օրենսգրքի 367-րդ հոդվածով` հիմք ընդունելով դիմումատուների նյութերը քաղաքացիական ծառայողներին ուղղված զարմանալի կոչի վերաբերյալ, որով արգելվում է նույնիսկ հիշատակել Հայոց ցեղասպանություն արտահայտությունը հիշատակի օրվա նախօրեին: Այս մասին սոցցանցում իր էջին հաղորդել է «Ժողովրդի ծառա» խմբակցության ժողովրդական պատգամավոր Դարիա Վոլոդինան, փոխանցում է Analitikaua.net-ը:
«Հերթական բարեւն այս փաստաթղթի ստորագրին` ընկեր Բոդնարին, միայն այժմ` իրավապահ մարմիններից: Ոչ ոք իրավունք չունի, առաջինը, իր սուբյեկտիվ կարծիքը պարտադրել ամբողջ երկրին, երկրորդը` օգտագործել պաշտոնական դիրքը նույն նպատակով, եւ երրորդը` պաշտոն զբաղեցնել` բացարձակապես վնասակար տարր լինելով միջազգային ասպարեզում մի ամբողջ պետության հեղինակության համար»,- գրել է նա:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Վասիլի Բոդնարը նամակ էր ուղղել ուկրաինացի պաշտոնյաներին, որտեղ խնդրել էր նրան զերծ մնալ Հայոց ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց:
Այդ նամակը Վոլոդինան տեղադրել էր իր ֆեյսբուքյան էջին: Նամակում նշվում էր, որ Ուկրաինան չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, եւ դիվանագետն ուկրաինացի պաշտոնյաներին խնդրել էր զերծ մնալ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ հիշատակի միջոցառումներին մասնակցությունից եւ այդ եզրույթի օգտագործումից:

Государственное бюро расследований открыло уголовное производство по статье 367 УК Украины по материалам обращения касательно удивительного послания к госслужащим о запрете даже упоминаний словосочетания Геноцид армян в преддверии дня памяти. Об этом сообщила народный депутат фракции «Слуга народа» Дарья Володина на своей странице в соцсети, передает Analitikaua.net.
«Подписанту данного документа, товарищу Боднару, очередной привет, только теперь уже от правоохранительных органов. Никто не имеет права, во-первых, насаждать своё субъективное мнение всей стране, во-вторых использовать служебное положение с этой же целью, и в-третьих, занимать должность будучи абсолютно вредоносным элементом для репутации целого государства на международной арене»,  - написала она.
Как сообщалось ранее, замглавы МИД Украины Василий Боднар обратился с письмом к украинским чиновникам, где просил их воздержаться от использования термина Геноцид армян.
Володина опубликовала это письмо на своей странице в Facebook. В письме отмечалось, что Украина не признает Геноцид армянского народа, и дипломат просил украинских чиновников воздержатся от участия в памятных мероприятиях по случаю 105-й годовщины Геноцида армян и отказаться от использования этого термина.